Partizan sam stavio glavu na panj, Cedevita prvi finalista

0
106

Cedevita – Partizan 87:78
(20:14, 27:22, 22:27, 18:15)

Partizan bez energije, bez volje i vere u trijumf, nije mogao ništa više od još jednog poraza u Zagrebu.

Domaćin zaslužuje sve čestitke zato što je i pored šokova doživljenih zbog povreda Boutrajta i Arapovića, uspeo da bez većih oscilacija, privede meč kraju i dođe do pobede.

Crno belima ostaje dovoljno vremena za analizu još jedne propale sezone, posle koje su, sad je očigledno, svetlosnim godinama udaljeni od povratka u najelitnije evropko takmičenje.

Već u prvom napadu Cedevite povredio se opasni šuter Boutrajt, pa je kompletan plan koji je Mršić spremio za napad svoje ekipe, pao u vodu. Šok je, izgleda, bio veći za partizan, jer Beograđani nikako nisu uspevali da povežu redove, ishitreno su šutirali, ili grešili u dodavanjima, u čemu je prednjačio Gordon.

Cedevita je sigurnost crpla iz odliče igre Mire Bilana, koji se odlično postavljao ispod Partizanovog koša, hvatao lopte u napadu, ali i poentirao. Uz sve to, imao je i sjajno dodavanje za monstruozno zakucavanje Džejmsa. Upravo posle Bilanovog koša, Cedevita je stigla do prve opipljivije prednosti, 16:10, a nešto kasnije je Tomas, svojom prvom trojkom, doneo +8, 20:12.

Aleksandar Džikić je dosta kombinovao i pokušavao da pronađe petorku koja bi mogla da zaustavi domaće u napadu, ali i da pogodi neki šut sa distance, koji je potpuno zatajio u prvih 10 minuta.

Posle nesportskog faula Krušlina nad Birčevićem, Partizan je prišao na tri poena zaostatka i imao loptu u posedu, ali Veličković nije poentirao. Na scenu je tada stupio mladi Musa, koji teško da bi i ulazio u igru da se Boutrajt nije povredio, i vezao tri trojke bez promašaja, pa je domaći tim stekao prvu dvocifrenu prednost, 39:28. Počeli su i gosti da pogađaju iz daljine, ali su katastrofalno preuzimali u odbrani, pa su Zagrebčani ubacili već 8 trojki. Musa je za nešto više od 8 minuta na parketu, ubacio 14 poena. Poluvreme je završeno sa 47:36.

Crno beli su došli do tražene igre u napadu, ali je odbrana i dalje klecala. Luković je postigao šest uzastopnih poena, ali je Cedevita uglavnom lako dolazila do realizacije, i do održavanja razlike od desetak poena. U finišu treće četvrtine Partizan pogađa tri uzastopne trojke, Andrić, Marinković i Birčević, a domaći ostaju bez još jednog igrača, Arapovića, koji se teže povredio u pokušaju da izblokira šut Birčevića. Beograđani su stigli na -6, ali je tada centar Koprivica napravio čak pet grešaka u napadu. Da, nije greška, prvo je napravio dva ofanzivna faula, korake u kontri, a promašio je i dva otvorena šuta. Uz sve to, dozvolio je Begiću dva skoka u napadu. Džikić ije reagovao na vreme, što je možda i odlučiol meč.

Istina, stigli su crno beli na +3, posle trojke Veličkovića, 73:70, ali je odmah uzvratio Šurna, koji je potpuno sam ubacio trojku. Usledili su brojni promašaji i jednih i drugih za tri poena, ali je sve to išlo na ruku Cedeviti koja je sačuvala prednost, i zasluženo ušla u finale. Na kraju je došlo do nepotrebnih čarki, što je bacilo nepotrebnu senku na seriju koja je protekla u fer i korektnoj igri.

Musa i Bilan nose najveće zasluge za trijumf Zagrebčana. Obojica su ubacila po 16 poena, ali je centar Cedevite uhvatio i sedam lopti. Luka Babić je poenima na samom kraju stigao do 14, dok je Šurna ubacio 8, ali je pogodio dve važne trojke.

Hečer je ponovo bio na nivou sa 16 koševa, Luković je za malo vremena na parketu ubacio 13, Andrić i Marinković su dodali po 10, a Veličković 9.  Birčević je uz 7 koševa imao i 11 skokova.