Uživo: Darušafaka – Crvena zvezda 78:62 (KRAJ)

Košarkaši Crvene zvezde dočekali su svoj evroligaški trenutak istine za ovu sezonu.

Crveno-beli gostuju ekipi Darušafake koju nisu uspeli da savladaju u prethodna tri odmeravanja snaga u ovom takmičenju.

Ali za sve postoji prvi put, među navijačima prevladava optimizam da njihovi ljubimci mogu do podviga i do mesta među osam najboljih timova u Evropi.

Glavni sudija meča biće Španac Migel Perez Perez koji je ove sezone već dva puta sudio Crvenoj zvezdi u Turskoj i oba puta u mečevima koje su crveno-beli gubili. Tu je i Letonac Olegs Latisevs sa kojim Crvena zvezda ima pozitivan bilans ove sezone, kao i Izraelac Sefi Šemeš, debitant na utakmicama Crvene zvezde ove sezone u Evroligi.

Veoma loš početak utakmice Crvene zvezde, koja posle prva dva minuta već gubi 8:0. Prva četiri poena postigao je Vonamejker, zatim je poentirao i Ante Žižić, a seriju do tajm-auta Dejana Radonjića kompletirao je Vil Klajburn. Sa druge strane dva puta je promašio Kuzmić, a po jednom Lazić i Mitrović.

Prve poene za Crvenu zvezdu postigao je Ognjen Kuzmić zakucavanjem, a nakon toga pogodio je i Dangubić pa je prednost domaćina prepolovljena za nepun minut.

Crveno-beli su pronašli ritam u napadu nakon lošeg početka, ali je odbrana i dalje ispod svakog nivoa – 17 primljenih poena za prvih pet minuta.

Darušafaka je u 9. minutu stekla najubedljiviju prednost u prvoj četvrtini – 22:11, ali su Gudurić posle asistencije Dženkinsa i Bjelica koji je bio polovičan sa linije penala sveli tu razliku na 22:14. U narednom napadu Moerman je pogodio trojku i to je bio poslednji koš u prvoj četvrtini koja je završena vođstvom Darušafake 25.14.

Najefikasniji u prvoj deonici bio je Vonamejker sa 7 poena, Klajburn je dodao 6, a sa druge strane Dangubić je ubacio 5 poena.

Druga četvrtina počela je prvim poenima Simonovića na ovoj utakmici, a odmah zatim i promašenim zicerima Voltersa i Bjelice u razmaku od nekoliko sekundi. Klajburn je nastavio da teroriše odbranu šampiona ABA lige, već je postigao 10 poena, a Darušafaka vodi 29:18. Vrlo brzo trojku je pogodio Vonamejker za najveću prednost turskog kluba u dosadašnjem toku susreta – 32:18.

Odmah nakon ove najubedljivije prednosti Darušfaka je ostvarila novu najveću razliku (34:18), ali je Simonović u sledećem napadu pogodio uz dodatno slobodno bacanje za 34:21. Simonović je za sada najbolji pojedinac u Crvenoj zvezdi i već je postigao 7 poena za isto toliko minuta.

Crvena zvezda pravi prvu ozbiljniju seriju na ovoj utakmici, sedam ubačenih bez primljenog poena i razlika je već podnošljivija – 36:28. Seriju je prekinuo Vilbekin trojkom nakon dva uzastopna ofanzivna skoka igrača Darušafake.

Darušafaka je u finišu prvog poluvremena zadržala dvocifrenu prednost koju je imala tokom najvećeg dela dosadašnjeg toka utakmice, a pre svega zahvaljujući ofanzivnom skoku. Domaćin je u prvih 20 minuta imao 20 skokova, od čega šest ofanzivnih, dok je Crvena zvezda uhvatila 13 lopti. Pored toga igrači Darušafake su imali 12 asistencija, osam više od Crvene zvezde.

Vonamejker je postigao 12, a Klajburn 10 poena, sa druge strane Simonović je bio najbolji sa 10.

Drugo poluvreme počelo je slično prvom, sa četiri uzastopna poena Darušafake, a Crvena zvezda nije poentirala prva dva i po minuta. Ipak, nakon toga crveno-beli su uzvratili serijom od šest poena u nizu, a na semaforu je stajalo 47:38. Imala je Crvena zvezda još jedan napad da dodatno smanji prednost, ali je Žižić izblokirao Kuzmića.

To je iskoristio Vilbekin koji je preko ruke pogodio trojku, svoju četvrtu na meču. Na isti način odgovorio je Volters pa je razlika i dalje devet poena – 50:41.

Dženkins je pogodio za 50:43, potom je Lazić izblokiran na polaganju, a nakon ofanzivnog skoka Mitrovića promašio je i trojku iako je bio potpuno sam. Zvezda je propustila veliku priliku da priđe na -4, a na suprotnoj strani Vonamejker je pogodio dva slobodna bacanja.

Veliku priliku propustila je Crvena zvezda u finišu treće četvrtine. Pri rezultatu 52:49 Dangubić je promašio trojku, da bi u nastavku Bertans pogodio uz dodatno slobodno bacanje. U poslednjem napadu Volters se nije snašao pa je Darušafaka u poslednju četvrtinu prenela šest poena prednosti – 55:49.

Dugo se Darušafaka nudila, ali crveno-beli to nisu iskoristili pa je nakon dva promašaja Diona Tompsona sa poludistance razlika ponovo devet poena – 60:51. Prvo je Džejms Anderson pogodio trojku, a zatim je i Žižić zakucao posle još jednog ofanzivnog skoka.

Ofanzivni skok Darušafake definitivno pravi mnogo problema Crvenoj zvezdi, čak i kad Tompson nije u igri. Žižić je ponovo poentirao nakon što je uhvatio "otpadak" posle prodora Vilbekina, zatim je bio najsnalažljiviji i pod svojim košem, a Vonamejker se prošetao kroz odbranu Zvezde i razlika je ponovo +13.

U poslednja dva minuta Darušafaka je ušla sa 15 poena prednosti nakon trojke Andersona – 73:58.