Zvezda prespavala prvu četvrtinu, pa pregazila Cedevitu [FOTO+VIDEO]

Crvena zvezda – Cedevita 81:66
(16:27, 29:17, 21:10, 15:12)

Košarkaši Crvene zvezde su napravili prvi korak ka odbrani titule u ABA ligi. U prvoj utakmici finalne serije, pred skoro 6.000 gledalaca u Pioniru, crveno-beli su prespavali prvu četvrtinu, ali su i pored toga stigli do ubedljivog trijumfa.

Posle minusa od 15 poena, Dženkins je pokrenuo svoj tim, koji je zaigrao prepoznatljivu odbranu. Cedevita je u prvih deset minuta postigla 27 poena, a u preostalih 30 još samo 39 i neizvesnosti nije bilo.

Petorica igrača crveno-belih su imala dvocifren učinak. Prednjačio je Dženkins sa 20 poena, po 14 su postigli Kuzmić i Volters, Bjelica poen manje, a Gudurić 10. U Cediviti je najefikasniji bio Tomas sa 14 poena, Džejms i Bilan su postigli po 12.

Druga utakmica finalne serije se igra sutra u 18.30 časova u Pioniru.

Početak utakmice u potpunosti je pripao gostima iz Zagreba. Izabranici Dejana Radonjića su bili bez rešenja u napadu, već u uvodnim minutima su izgubili pet lopti, a na drugoj strani Bilan je bio nezadrživ. Postigao je deset poena za prvih pet minuta i vodio svoj tim do prve dvocifrene prednosti (4:14).

Zvezda je praktično poentirala samo sa linije slobodnih bacanja, a kada je Bilana u napadačkim akcijama zamenio Marko Tomas i postigao trojku, Cedevita je pobegla na plus 15 (8:23). Igrao se osmi minut i Radonjić je nešto morao da preduzme.

Sa klupe su stigli poeni Milka Bjelice, a zatim se raspucao i Dženkins i crveno-beli su počeli polako da hvataju priključak.

Zagrepčani su ipak do kraja prve deonice zadržali dvocifreni plus (16:27), ali smo u nastavku gledali neku drugu Zvezdu.

Zaigrali su aktuelni šampioni u odbrani onako kako znaju, a potom je proradio i napad. Pogađali su Bjelica, Volters, Gudurić, da bi Dženkins svojom drugom trojkom zaokružio seriju crveno-belih od 15:1 i prvo vođstvo (31:30).

Potom je Kuzmić vezao šest poena, Volters pogodio trojku i za sedam minuta igre u drugoj deonici bilo je 24:6 za domaćina, ukupno 40:33.

Posle nekoliko dobrih poteza, Volters je napravio nesportski faul, potom i izgubio loptu i kumovao seriji Cedevite od 7:0, za 45:44 posle prvog poluvremena i nastavak neizvesnoti.

Nije dugo potrajao rezultatski egal. Dženkins je preuzeo odgovornost, pogađao trojke, asistirao Kuzmiću i vodio Zvezdu do dvocifrenog vođstva od 60:47 u 26. minutu.

Praktično do kraja utakmice, igrao je samo jedan tim. Cedevita je najbliže prišla na početku poslednje četvrtine, kada je Tomas vezao pet poena i smanjio na 66:59, ali ispostavilo se da je to sve od gostiju.

Posle nekoliko neuspešnih napada na obe strane, Gudurić je pogodio trojku, a zatim su on i Dženkins naplatili dobru odbranu i poentirali iz kontranapada. Zvezda je napravila seriju od 11:0 i tri minuta pre kraja povela sa 17 poena razlike. I Zagrepčanima je bilo jasno da više nemaju šta da traže u Pioniru, bar ne u ovoj utakmici, a novi duel je zakazan već za sutra.