Nastasićeva i Tošićeva zla kob, Junajtedove muke sa Anderlehtom [VIDEO]

Plasman u polufinale Lige Evrope izborile su ekipe Selte, Mančester Junajteda, Ajaksa i Liona. Zanimljivo je da je samo španski tim uspeo da posle 90 minuta overi prolaz, dok su Ajaks i Mančester to učinili u produžecima, a Lion tek posle penala.

Čast španskog fudbala, koji dominira Ligom Evrope poslednjih godina, braniće Selta iz Viga, koja je eliminisala belgijski Genk i plasirala se u polufinale. U prvom poluvremenu golova nije bilo, a jedine dve šanse propustili su gosti. Prvu Pione Sisto u 16. minutu, kada je šutirao pored gola, a drugu Klaudio Bovu, čiji je udarac odbranio golman Genka, Metju Rajan.

Selta je povela u 63. minutu prelepim golom Sista, koji je sa ivice kaznenog prostora loptu poslao u rašlje. Belgijanci su izjednačili samo četiri minuta kasnije posle solo prodora Leandra Trosarda, ali do kraja domaćin nije uspeo da postigne još jedan gol koji bi ga, zahvaljujući tome što je postigao dva u Vigu, vodio u polufiale. U ekipi Selte, po običaju, standardan je bio Nemanja Radoja, dok je Bojan Nastić još jednom ostao na klupi Genka.

Junajted je poveo već u 10. minutu protiv Anderlehta, i činilo se da "crveni đavoli" neće imati težak posao sa belgijskim timom. Rašford je pravovremeno uposlio Mkitarjana, a najbolji fudbaler Jermenije, precizno pogodio za vođstvo domaćih. Samo dva minuta kasnije videli smo još dve prilike za Junajted, Pogba je izborio samo korner, a Ruben je odbranio udarac Lingarda. Uzvratio je Ačeampong, ali Romero je bio siguran.

Gosti su izjednačili preko Sofijana Hanija, koji je odlično reagovao na asistenciju Teodorčika. U nastavku mnogo prilika za Junajted, ali su ih redom propuštali Rašford, Ibrahimović, Pogba, pa ponovo Ibra i Rašford. U bukvalno poslednjoj sekundi regularnog dela, pri doskoku se povredio Zlatan Ibrahimović i to je namrštilo čela domaćih navijača, jer se čini da povreda nije bezazlena. Agilniji engleski predstavnik postigao je gol preko mladog Markusa Rašforda u 107. minutu i ponovo je bio bliži prolazu. Pokušali su igrači Anderlehta do postignu gol za polufinale, ali je dalje ipak otišla kvalitetnija ekipa. U ekipi iz Brisela igrali su, i to dobro, Ivan Obradović i Uroš Spajić.

Matija Nastasić je na kraju ispao je tragičar u duelu Šalkea i Ajaksa, pošto je kod rezultata 3:0 za njegovu ekipu, u pokušaju da ispuca loptu pogodio Firgevera, od koga se lopta odbila u gol Šalkea.  Nemci su u regularnom toku, golovima Gorecke i Burgštalera u drugom poluvremenu, sustigli prednost "kopljanika" iz prve utakmice, a Holanđani su u 80. minutu ostali sa desetoricom na terenu. Kada je u produžetku Kaliđuri glavom, na centaršut odličnog Kolašinca, povisio na 3:0, na Feltins areni se već proslavljao plasman u polufinale.

Međutim, usledio je več opsiani trenutak u 111. minutu i nesećna reakcija Nastasića, pa je u poslednjim sekundama, kada su domaći već svi bili na polovini Ajaksa, holandski tim postigao još jeda gol preko Junesa, za veliku radost nekadašnjeg prvaka Evrope. Ovo je prvo evropsko polufinale Ajaksa posle tačno 20 godina, tek dve godine manje nego što je prosek starosti ekipe.

Deljenje pravde u Istanbulu povereno je našim sudijama, na čelu sa Miloradom Mažićem. Nimalo lak meč za suđenje, sa mnogo naboja i na terenu i na tribinama, a trajao je gotovo tri sata. Taliska je doveo domaće u vođstvo, kada je posle kornera iz okreta savladao Lopesa u 27. minutu.

Izjednačio je samo sedam minuta kasnije najbolji strelac Liona, Aleksandre Lakazet, ali je u drugom poluvremenu Brazilac Taliska postigao još jedan gol, i tako izjednačio rezultat iz prvog meča. U produžecima nije bilo golova, pa se pristupilo izvođenju penala. Prvih šest izvođača u obe ekipe bili su sigurni, a onda je udarac našeg Duška Tošiča odbranio Entoni Lopes.

Priliku da Lionu donese plasman u polufinale imao je Žale, ali je on tukao visoko preko gola. Međutim, Hrvat Mitrović je slabo šutirao naredni penal za turski tim, i Lopes je lako zaustavio njegov udarac. Kapiten gostiju, Gonalon, nije se dao omesti hukom sa tribina, pogodio je za veliku radost gostiju i neopisivu tugu navijača Bešiktaša.

Genk – Selta 1:1 (0:0) prvi meč – 2:3