Grifits “Hrabro srce”, ali Kejn spasio Engleze, Severni Irci do trijumfa u nadoknadi [VIDEO]

0
81

U prve četiri utakmice večerašnjeg programa šestog kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo videli smo dve velike drame, u Glazgovu i Bakuu.

Severna Irska je duboko u nadoknadi postigla gol vredan tri boda na gostovanju u Bakuu, s strelac je bio Stjuart Dalas. Ovom pobedom Severni Irci su se učvrstili na drugom mestu, i sada imaju 5 bodova više, ali i meč više odigran od Čeha. Očigledno je da će ove dve reprezentacije odlučivati o drugom mestu, pošto su svetski prvaci Nemci, neprikosnoveni u ovoj grupi. Azerbejdžan je prokockao i poslednju šansu da se umeša u borbu za plasman u Rusiju.

Prvu pobedu u gostima zabeležili su i Danci u Kazahstanu. Grupa E je još posle žreba proglašena za najujednačeniju, a za sada su se izdvojili Poljaci, dok će sve ostale ekipe, osim Kazahstana voditi borbu za drugu poziciju. Danska je povela golom Jorgensena, a domaći su od 43. minuta igrali bez isključenog Islamkana, pa je Skandinavcima posao u nastavku bio olakšan. Vezista Totenhema Eriksen je iz penala povisio na 2:0, smanjio je Kuat, ali je Ajaksov vunderkind, Kasper Dolberg obezbedio trijumf Dancima.

U Glazgovu se dogodila drama kakva se retko viđa! Prvo poluvreme između velikih ostrvskih rivala Škotske i Engleske, proteklo je u nezanimljivoj igri, sa samo jednom šansom za goste, koju je propustio Hari Kejn.

Englezi su bili znatno bolji u nastavku, a vođstvo je, posle solo prodora, doneo rezervista Okslejd- Čemberle, mada je golu kumovao i nesigurni golman Škota Gordon. Domaći su nošeni energijom sa prepunih tribina Hemden parka, pokušavali da bar dođu do boda, i šansa im se ukazala u 87. minutu, kada je Geri Kejhil neoprezno napravio prekršaj na 25 metara od svog gola. Snodgras je već napustio teren, pa je loptu namestio napadač seltika Li Grifits, i levom nogom, preko zida, poslao je u Hartovu mrežu. Erupcija oduševljenja škotskih navijača nije se još stišala, a italijanski sudija Paolo Taljavento, dosudio je novi sloboda udarac za domaće, zbog prekršaja Livemora. Sada je udaljenost bila nešto veća, ali je Grifits još jednom fenomenalno šutirao, i Hart je morao ponovo da vadi loptu iz mreže.

Spremalo se veliko slavlje Škota zbog pobede nad najvećim rivalom, ali se Hari Kejn u 93. minutu pobrinuo da tu feštu pokvari. Odlično je reagovao na ubacivanje sa leve strane, i iskoristio neodlučnost Gordona da loptu plasira iza njegovih leđa, za konačnih 2:2.

Slovenci su se dosta mučili sa Maltom, ali su zabeležili važnu pobedu. Iličić je u nadoknadi prvog poluvremena doveo ''Janeze'' u vođstvo, dok je konačan rezultat postavio veteran Milivoje Novaković u finišu susreta.