0
131

Srbija – Portugalija 0:2 (0:1)
Guedeš 37', Fernandeš 88'

Bolnim porazom su naši ''orlići'' otvorili Evropsko prvenstvo u Poljskoj. Srbija je, većim delom meča, bila bolji protivnik u Bidgošću, ali je Portugalija znala da iskoristi svoje šanse, i osvoji važne bodove.

Ne može se mnogo toga, osim nedostatka koncentracije u važnim momentima, zameriti našim mladićima, ali reprezentacija koja želi na krov Evrope, mora da bude mnogo konkretnija u završnici napada, kao i mnogo sigurnija u poslednjoj liniji. Šta je tu je, polufinale je sada jako daleko, ali ne treba odustajati, možda se kockice, ipka, na kraju sklope onako kako želimo.

Srbija je imala mnogo sreće u 4. minutu, kada je Portugalija izvela slobodan udarac, a iz drugog plana se ubacio Diogo Žota, i sa samo nekoliko metara pogodio stativu, u tom trenutku, nemoćnog Vanje Milinkovića- Savića. Treba reći i da je Grujić, zbog tog prekršaja, već požuteo.

Nesnalaženje naše odbrane na početku meča nismo skupo platili, ali je posle deset minuta igre, srpska mlada reprezentacija preuzela sve konce igre u svoje ruke. Odličnu akciju Živkovića i Gajića, koji je uputio povratnu loptu, negde na penal, pratio je Grujić, i kada smo očekivali gol, uklizao je neko od odbrambenih fudbalera Portugala, i izblokirao udarac veziste Liverpula. Nešto kasnije dosuđen je i slobodan udarac za ''orliće'' sa nekih 25 metara, po sredini, nakon prekršaja nad Čavrićem, i bila je to dobra prilika da se ugrozi golman Varela. Međutim, Andrija Živković je pogodio samo živi zid, i ostalo je 0:0.

Možda najbolju priliku u prvom poluvremenu Srbija je imala u 27. minutu. Živković je pravovremeno poslao pas ka Đurđeviću, napadač Partizana izbegao je ofsajd zamku, ali je loše zahvatio loptu, u trenutku kada mu je Varela krenuo u susret, i poslao je pored leve stative.

Činilo se da naši pletu mrežu oko gola Portugalaca, i da je pitanje trenutka kada ćemo povesti. Nažalost, gol je pao, ali na drugoj strani. Podens je umakao Gajiću, i pobegao po levoj strani, usledio je oštar centaršut, Milinković- Savić nije najbolje intervenisao, i loptu je odbio pravo na glavu Guedeša, koji je ni kriv ni dužan, iskoristio poklon, i poslao je u mrežu. Portugal je poveo u 37. minutu. Tim rezultatom, otišlo se i na odmor.

Selektor Lalatović u poluvremenu je u svlačionici ostavio Čavrića, a na teren poslao Plavšića. Već polse stotinak sekundi u nastavku, Gaćinović je uposlio Đurđevića koji pogađa mrežu, ali je golgeter naše lige ipak bio u dubokom ofsajdu.

Portugalci su zapretili u 52., ali je Žoao Karvaljo zakasnio na ubacivanje Fernandeša. Šut Grujića, minut kasnije, nije bio izazov za Varelu. Kako je odmicala utakmica, sve je jači bio utisak da su Portugalci individualno jači, ali da je Srbija kvalitetnija ekipa.

Kakvu smo samo šansu propustili u 58. minutu! Andrija Živković je prihvatio loptu na desnoj strani, prebacio ju je na levu nogu, i pogodio u glavu Grujića na nekih sedam, osam metara od gola. Visoki vezista je tuako, ali je poslao loptu pored leve stative nemoćnog Varele, kakva šteta! Nova dobra akcija Srbije, i nova prilika, četiri minuta kasnije. Plavšić je započeo akciju, Gajić centrirao, a Gaćinović šutirao iz prve. Sve je bilo idealno, ali je šut fudbalera Ajntrahta bio preslab da bi lopta završila u mreži Varele. Umornog Grujića zamenio je Nemanja Radonjić, i upravo je fudbaler Čukaričkog zapretio Portugalcima u 70. minutu, kada je opalio sa više od 20 metara, ali je lopta fijuknula preko prečke.

I dok se našima žurilo da što pre dođu do gola protivnika, Portugalci su se trudili da kombinuju na sredini, da što duže zadržavaju loptu u svom posedu, i da sačekaju pukotinu u našoj odbrani, ne bi li ugrozili Milinkovića – Savića.

Nova izmena u Srbiji, i nova šansa. Ožegović je zamenio Đurđevića, a priliku je, posle kornera, ponovo imao Radonjić. Vezista, koji je pod ugovorom sa Romom, volejom je zahvatio loptu, ali ponovo nije bio precizan.

Još jedna filigranska akcija naših u 78. minutu nije urodila plodom. Plavšić je napravio bravuru na sredini, Živković i Gajić nastavili akciju, ali je centaršut bio izuzetno slab, pa su Portugalci u kontri mogli do drugog gola, srećom, pokušaj Brume izblokirao je Veljković.

Kako se bližio kraj Portugalija je sve više obraćala pažnju na svoj gol, ali je Madeiroš propustio veliku šansu da nas dotuče u 86. minutu, kada je potpuno neometan sa petnaestak metara šutirao pored gola. ''Orlići'' su iscrpljeni tempom koji su sami nametnuli pali u samom finišu i Portugalci su sve lakše dolazili do našeg gola. Renato Sančez, koji je dobio šansu u nastavku, majstorski je proigrao Bruna Fernandeša i fudbaler Sampdorije u 88. minutu rutinski je smestio loptu iza leđa našeg golmana kada je sve bilo gotovo.