KRAJ: Srbija – Slovenija 85:93

Navijači Srbije u Sinan Erdem areni

Košarkaši Srbije i Slovenije večeras se u Istanbulu bore za evropsko zlato.

Slovenci su prvi put u istoriji u finalu Eurobasketa, dok se u Beogradu na trofej sa šampionata Starog kontinenta čeka od 2001. godine.

Direktan prenos utakmice možete pratiti ovde.

Sve je spremno za početak finalne utakmice. Vest koja će obradovati naše navijače, a o čemu smo već pisali tokom dana, Stefan Jović će najverovatnije biti sposoban da pomogne saigračima. On je odradio i zagrevanje pred utakmicu.

U dvorani Sinan Erdem je mnogo poznatih lica, među njima i čelnici UEFA Aleksander Čeferin i Zoran Laković.

Aleksandar Čeferin i Zoran Laković

Izlazak košarkaša Srbije na zagrevanje.

Intonirane su himne Srbije i Slovenije, čekamo početak utakmice.

Srbija će početi sa petorkom Jović, Bogdanović, Lučić, Mačvan i Kuzmić. Slovenačku prvu petorku čine Dragić, Dončić, Blažič, Murić i Vidmar.

1’ Počela je utakmica. Prvi napad na utakmici imaće Srbija i prvi koš postiže Kuzmić. Odgovara Edo Murić trojkom.

2’ Bogdanović nije uspeo da vrati trojku, ali i Blažič je neprecizan.

4’ Kuzmić je postigao šest poena za naš tim, a posle pogotka Mačvana Srbija prvi put vodi – 8:7.

5’ Blokada Marjanovića i prilika da povećamo prednost. Bobi ide na liniju slobodnih bacanja – 10:7. Dragić je prekinuo mini seriju našeg tima, ali i Jović je siguran u prodoru. Na drugoj strani i Dragić polaže za 12:11.

6’ Prve poene postiže Bogdan Bogdanović, odgovora Luka Dončić, igra se bez odbrana.

7’ Marjanović je još jednom precizan sa linije za slobodna bacanja – 16:13.

8’ Pogodio je Bogdanović iz teške pozicije, preko trojice – 18:13. Kokoškov traži tajm-aut. Posle minuta odmora Prepelič je pogodio trojku – 18:16. Nikolić je faulirao Bogdanovića, a naš najbolji igrač bio precizan sa penala, ponovo plus 4 za Srbiju. Prepelič drži rezultatski priključak.

9’ Birčević je poentirao posle skoka u napadu. Imali smo i priliku za kontru posle dobre odbrane, ali je nismo iskoristili, što je kaznio Dragić na drugoj strani.

10’ Sada sudije vide faul u napadu Birčevića i poslednji napad u prvoj četvrtini ima Slovenija. Odbranili smo se. Posle prve četvrtine 22:20 za Srbiju.

11’ Počela je druga četvrtina, Lučić odličan u odbrani, ali Mačvan promašuje trojku. Rendolf je na drugoj strani iznudio faul Mačvana prilikom šuta za tri poena. Precizan je Amerikanac, vodi Slovenija 22:23.

12’ Jović gubi loptu, a Dragić lako poentira. Đorđević je morao da traži tajm-aut.

13’ Tri faula prave Slovenci u jednom napadu, od toga dva na Bogdanoviću. Birčević pogađa trojku, ponovo vodimo 28:27. Vraćaju Slovenci trojku, konkretno Prepelič.

14’ Bogdanović je promašio trojku, a Dončić posle kontranapada zakucava – 28:32. Đorđević taži novi tajm aut posle pet uzastopnih poena Slovenije.

15’ Sudije su sada videle faul u napadu Marjanovića, koga menja Kuzmić. A Dragić pogađa za 28:34. Nije nam pomogao tajm-aut.Bogdanović je promašio, a Jović poslao Dragića na liniju slobodnih bacanja. 12 poena Dragića. Promašio je i Lučić, a zatim faulirao Dragića, koji nastavlja da pogađa penale.

15’ Seriju Slovenije od 11:0 prekinuo je Mačvan – 30:38.

16’ Šta vredi kada na drugoj strani Prepelič pogađa novu trojku, plus 11 za Sloveniju.

16’ Probaće Đorđević bez centra. Gudurić je zamenio Kuzmića, a Mačvan će igrati “peticu”. Lučić posle skoka u napadu postiže koš uz faul i precizan je sa penala – 35:43.

17’ Konačno je promašio Prepelić, ali ne i Gudurić, vraćamo se posle mini-serije 6:0.Sada je 38:43 za Sloveniju.

17’ Sudije prave haos. Jedan je svirao faul u napadu Zagorca, a drugi je dosudio tehničku grešku Lučiću. Naravno da je na snazi ostala nepovoljnija odluka za nas. Lučić ima tri lične greške.

18’ Slovenci povećavaju prednost sa linije slobodnih bacanja. Dončić je precizan – 38:46. Pogađa i Lučić, na minusu samo od šest poena.

18’ Nemamo rešenja za Dragića, njegovih 18 poena. Gudurić pogađa trojku.

19’ Ponovo Dragić, ovoga puta za tri poena- 43:51.

20’ Druga vezana trojka Dragića i ponovo Slovenija vodi sa 11 poena razlike – 43:54. Milosavljević smanjuje sa linije slobodnih bacanja. Dragić je u seriji, poeni preko Gudurića. Na drugoj strani pogađa Bogdanović i postavlja konačan rezultat prvog poluvremena – 47:56.

Pogled na rezultat pokazuje najveći problem našeg tima večeras. Primili samo 56 poena u prvom poluvremenu, od toga 36 u drugoj četvrtini. Dragić vodi Sloveniju sa 26 poena, dvocifren je i Prepelič sa 12 poena. U našem timu Bogdanović je postigao 11 poena, ali su nam centri, koji je trebalo da budu prevaga, zaustavljeni. Kuzmić 6, Marjanović 4 poena.

21’ Počela je treća četvrtina promašajem Marjanovića i trojkom Dragića u poslednjoj sekundi napada.

22’ Pogodio je Bogdanović, ali Vidmar zakucava pored Marjanovića i imaće dodatno slobodno bacanje. Promašio je, ali je plus 12 za Sloveniju.

23’
Lučić smanjuje zaostatak, a Slovenci gube loptu. Marjanović pogađa uz faul, ali sudije ništa ne sviraju. Sada faul Vidmara u napadu. Bogdanović promašuje trojku, imali smo priliku da priđemo na minus 5.

24’ Nova dobra odbrana Srbije, ali nova prodata lopta u napadu, propuštamo prilike – 53:61.

24’ Dragić ne greši, njegov 31. poen. Pogađa i Micić – 55:63.

25’ Provukao se Dragić bez tehničke zbog simularanja. Mačvan promašuje trojku, a Štimac koji je ušao ne uspeva pored Dragića da dođe do skoka u napadu.

26’ Stali su Slovenci u napadu, ali mi to ne koristimo za sada. Dragić je izašao da odmori, a Mačvan je iznudio četvrtu ličnu grešku Dimeca. Povređen je Luka Dončić, izgleda da je iskrenuo skočni zglob. Morao je Dončić da napusti igru.

26’ Mačvan precizan sa linije slobodnih bacanja – 57:63.

26’ Još jedan neuspešan napad Slovenije, istekle su 24 sekunde, pre nego što je Dimec izbacio loptu.

27’ Evo nas na minus 4 – 59:63, pogodio je Bogdanović. Posle promašaja Prepeliča, mogli smo i na minus 2, ali je Rendolf blokirao Štimca. Prepelič promašuje celu tablu, nova šansa za Srbiju.

28’ Asistencija Micića, koš Štimca. Samo dva poena prednosti za Sloveniju – 61:63. Kokoškov traži minut odmora.

28’ Rendolf pogađa i prekida nalet našeg tima. Lučić je promašio, a Štimac posle skoka u napadu dobio blokadu Rendolfa. Dragić se vratio u igru i odmah pogodio.

29’ Novi promašaj naših igrača, pa faul Gudurića i slobodna bacanja za Prepeliča. Posle tajm-auta 6:0 za Sloveniju – 61:69.

30’ Trooojka – Birčević. Na drugoj strani promašuje Čančar.

30’ Trooojka – Bogdanović- 67:69. Prodor Dragića, posle kojeg Bogdanović pada i udara glavom u parket. Ipak, dobro je naš as, nastaviće utakmicu. Dragić nepogrešiv sa penala – 67:71 na kraju treće četvrtine.

31’ Počela je poslednja četvrtina. Dve vezane greške Gudurića. Izgubio je loptu i napravio nesportski faul. Nikolić pogađa oba bacanja. Pogađa i Jaka Blažič posle prodora – 67:75.

32’ Trojka Mačvana, ali odmah pogađa i Blažič. Dragić se vraća u igru.

33’ Dobar prodor i koša Bogdanovića. Blažič gubi loptu. Polaže Micić – 74:77.

34’ Dragić promašuje i faulom zaustavlja kontru Srbije, ali nema namernog faula. Marjanović nije uspeo pored dvojice da pogodi.

34’ Tehnička greška Miciću, zbog “foliranja”. Sudije su u elementu. Dragić prvi put promašuje slobodno bacanje, a zatim i šut za tri poena.

35’ Asistencija Mačvana, koš Lučića – 76:77. Samo poen prednosti za Sloveniju koja traži tajm-aut. Novi promašaj Dragića i nebeski skok Lučića, koji je potom fauliran.

36’ Mačvan, Srbija vodi – 78:77. Posle serije promašaja pogađa Prepelič trojku, ali ne da Mačvan – 80:80.

37’ Bogdanović – 82:80, ali Rendolf pogđa sa linije slobodnih bacanja. Kuzmić promašuje oba penala. Prepelič kažnjava na drugoj strani, vodi Slovenija 82:84. Tajm-aut Đorđević.

38’ Bogdanović promašuje trojku, ali srećom Slovenci izbacuju loptu u aut. Promašio je i Mačvan trojku, a Rendolf poentirao uz faul.

39’ Vidmar je rampom zaustavio Bogdanovića, Lučić napravio faul na Prepeliču koji će imati tri slobodna bacanja. Slovenci su, čini se prelomili utakmicu 65 sekundi pre kraja.

40’ Prepelič pogađa dva puta – 82:88. Promašio je Bogdanović još jednu trojku. Nikolić će na liniju slobodnih bacanja, a navijači Slovenije uveliko slave.

40’ Tajm-aut Đorđevića 35 sekundi pre kraja. Slovenci su napravili seriju od 10:0 i imaju zlato u džepu.

40’ Ponovo Bogdanović šutira iz teške pozicije i promašuje, a Lučić šalje Blažiča na liniju penala. Precizan je Blažić – 82:92.Serija Slovenije 12:0.

40’ Mačvan je trojkom samo ublažio poraz.

Kraj utakmice. Slovenija je šampion Evrope – 85:93.

Bogdanović sa 22 i Mačvan sa 18 poena bili su najefikasniji u našem timu. Stefan Jović je u drugom poluvremenu igrao samo dva minuta. U redovima novog prvaka Evrope najbolji je bio Dragić sa 35 poena, ali je veliku pomoć imao od Prepreliča koji je dao ključne koševe i na kraju se zaustavio na 22 poena i Rendolfa sa 11 poena.