Sjajni Dončić nastavio gde je stao u finalu Eurobasketa, i ponovo pokorio Istanbul

Detalj sa utakmice Efes - Real

Anadolu Efes – Real Madrid 74:88
(19:28, 17:17, 20:17, 18:26)

Košarkaši Reala pobedom u Istanbulu otvorili su ovogodišnje izdanje Evrolige. Madiđani su tokom čitavog meča bili u vođstvu protiv domaćeg Anadolu Efesa, i zahvaljujući odličnoj roli Luke Dončića, kao i Meksikanca Ajona, lako izašli na kraj sa timom koji sa klupe i dalje predvodi Velimir Perasović. Odlučujuću razliku gosti su stekli u finišu prve, i na startu poslednje četvrtine.

Na početku su Real pokrenuli centri, pa su sve poene postizali Gustavo Ajon i Felipe Rejes. Efes je držao priključak sve do finiša četvrtine kada su se gosti odvojili na 22:14. Posle dve vezane trojke Luke Dončića, koji je tek kročio na parket, deonica je završena sa devet poena razlike za Madriđane.

Prva polovina drugog perioda potpuno je pripala ekipi Pabla Lasa koja je u 15. minutu stekla maksimalnih +18, 41:23 posle koša još jednog evropskog šampiona. Entonija Rendolfa. Ipak, na drugoj strani razigrali su se MekKolum i Riki Lido, pa je poluvreme, posle izjednačenog rezultata u drugih 10 minuta, završeno sa 45:36 za Real. Dončić sa 14 i Ajon sa 12 poena predvodii su goste, dok je Erik MekKolum ubacio 14 za turski tim.

Sve do 28. minuta ”kraljevski” klub je održavao dvocifrenu prednost bez većih teškoća. Onda se razgoropadio Riki Lido, uz već standardno efikasnog MekKoluma, i u odlučujućih deset minuta ušlo se sa samo šest poena razlike za Real, a moglo je biti i manje da je Lido pogodio trojku na isteku četvrtine.

Prišao je Efes na samo tri poena, ali je Dončić ofanzivnim skokom, i svojim već 17. poenom, prekinuo seriju domaćina. Ispostavilo se da je to bio i trenutak odluke, pošto su domaći počeli da brzaju u napadu i upućuju nerezonske šuteve, što je na drugoj strani Real obilato koristio, i trojkama Kerola i Dončića, brzo stekao nedostižnu prednost od 13 poena, 76:63 pet minuta pre kraja.

Najefikasniji kod pobednika bio je Luka Dončić, koji je 12 od svojih 27 poena postigao u poslednjoj četvrtini. Gustavo Ajon je pomogao sa 16 koševa i 10 skokova, a dvocifreni su bili i Rendolf sa 12 i Rejes 10. Ognjen Kuzmić je igrao manje od 7 minuta, a za to vreme ubacio je 2 poena i imao 3 skoka.

Kod Efesa 26 poena MekKoluma, i po 17 Lida i Danstona, koji su sakupili i devet, odnosno sedam skokova. Vladimir Štimac je na svom evroligaškom debiju za Efes postigao 7 koševa i uhvatio 5 lopti za 22 minuta na parketu.