EP: Islanđani iznenadili, svetski prvaci do trijumfa u finišu [VIDEO]

Francuska - Norveška 32:31, EP u Hrvatskoj

Počelo je Evropsko prvenstvo u Hrvatskoj, a takmičenje su otvorile utakmice u grupama A i B.

Srbija nije uspela da napravi senzaciju i savlada domaćina u Splitu, ali je u grupi A jedno iznenađenje već viđeno, pošto je Island pobedio selekciju Švedske.

Islanđani su fenomenalno odigrali prvo poluvreme u splitskom Spaladijumu, koje su dobili sa sedam golova razlike. Već na startu su poveli sa 4:0, da bi u jednom trenutku imali i svih 9 golova prednosti, 14:5. Na poluvremenu je bilo 15:8. Uzvratila je donekle selekcija “tri krune” u drugom delu i uspela je da, desetak minuta pre kraja, dođe na -4, ali pobeda Islanda nije dolazila u pitanje.

Andreas Gudmundson je sedam puta tresao mrežu Šveđana, dok su po 5 golova postigli Gunarson i Sigurdson. Kod Švedske Gotfridson je postigao šest pogodaka.

U grupi B, koja se igra u Poreču, viđene su dve zanimljive i neizvesne utakmice. U prvoj je Belorusija savladala Austriju sa golom razlike, mada je vodila tokom celog meča, a Austrijanci su jedino vođstvo imali na startu, 1:0. Sedam golova Kuleša, pet Pukhovskog i četiri Rutenke, bili su dovoljni za trijumf. Austrijance su predvodili Božović sa 5 i Veber sa 4 pogotka.

Umalo da se svetski šampioni okliznu već na startu. Norveška je igrala odlično i većim delom meča imala osetnu prednost u duelu sa Francuskom. Međutim, iskusni “trikolori” znali su da iskoriste šansu koja im se ukazala i u finišu stignu do bodova. Kventin Mae je bio najbolji kod Francuza sa 8 golova, Gigu je postigao 5, a Nikola Karabatić 4 iz 5 pokušaja. Tonesen je sedam puta pogađao mrežu Francuza, Bjornesen 6, a Mirhol 5 puta, nedovoljno i za remi na startu.