Strazbur: Kasar, Derof, Boka, Belaid (Hagi 77’), Šnajder, Krebs, Le Pen, Johansen (Lakur 71’), Fati, Diane, Gameiro

Crvena Zvezda: Stojković, Basta, Luković, Dudić, Biševac, Kovačević, Mladenović (Mudrinić 70’), Milovanović, Ðokaj (Draman 77’), Janković, Žigić (Purović 89’)

Stadion: Meno, gledalaca 13.416

Sudija: Stefan Mesner (Austrija)

Žuti kartoni: Le Pen, Fati (Strazbur) – Dudić, Luković, Žigić (C. Zvezda)

Ni posle 13 godina Crvena Zvezda neće na proleće igrati u evro-kupovima. To je epilog utakmice u Strazburu koja je završena sa 2:2, čime klub sa “Marakane” nije uspeo da zauzme toliko željeno treće mesto u E grupi lige Kupa UEFA i obezbedi prolazak u dalju rundu nadmetanja.

Milan Dudić po završetku utakmice u Strazburu

Izabranici Valtera Zenge, koji su u po njih odlučujućem meču do prednosti od 2:0 stigli najpre golom Baste posle kontra-napada i potom majstorijom Ðokaja, već su mislima bili u Nionu gde će u petak biti održan žreb za šesnaestinu finala Kupa UEFA, ali je u samoj završnici tinejdžer Gameiro sa dva pogotka, od kojih je drugi postigao deset sekundi pre kraja sudijske nadoknade vremena, pokopao sve Zvezdine nade da će “prezimiti” u Evropi.

Kao i na nekoliko prethodnih utakmica, italijanski strateg odlučio se da susret započne u formaciji 4-5-1 sa Žigićem kao jedinim isturenim napadačem. Takva strategija za cilj je trebalo da ima da se umiri podmlaðeni vezni red domaćih, prepun “rezervista” koji su ujedno i članovi mladih nacionalnih selekcija Francuske, što se u prvi mah učinilo kao dobro rešenje s obzirom na početnu inicijativu “plavih”.

Navijači Crvene zvezde na utakmici u Strazburu

Pa opet, kako je austrijski sudija Stefan Mesner često “seckao” igru zbog ne dozvoljavajući ni najmanji kontakt meðu igračima, “crveno-beli” su imali prilično problema da organizuju konkretnije akcije zbog pozicionog napada, dok je izabranicima trenera Digeperua to bilo nešto lakše jer su igrali daleko agilnije.

Ipak, sigurna odbrana gostiju nije dozvoljavala ekipi koja je tek minulog vikenda ostvarila prvu prvenstvenu pobedu u novoj sezoni da tako lako ugrozi Stojkovića, pa je golman Crvene Zvezde prvi put ozbiljnije intervenisao tek u 19. minutu. Tada je Boka, reprezentativac Obale Slonovače koja će igrati protiv naše nacionalne selekcije na Mondijalu, odlično izveo slobodan udarac sa oko 25 metara, ali je njegov prizeman udarac čuvar mreže kluba sa “Marakane” uspeo da skrene, dovoljno za korner posle kojeg nije bilo nove opasnosti.

Dusan Basta, strelac prvog gola za Zvezdu

Na drugoj strani terena ofanzivni fudbaleri Zvezde imali su, pored problema u vidu igrača rivala, i dug period privikavanja na ofsajd-zamke Strazburove odbrane. Posle zaista brojnih nedozvoljenih pozicija koje su “priredili” protivnicima, zadnja linija domaćih konačno je popustila.

Igrao se 34. minut kada je Biševac ispred svog kaznenog prostora “ispucao” loptu daleko u protivničko polje, Basta je pretrčao svog čuvara, prihvatio “bubamaru” i kontrolišući je u punom trku ušao u šesnaesterac Strazbura sa desne strane. Usledio je precizan udarac u dalji ugao gola golmana Kasara, dovoljno za 0:1 i veliko slavlje Zvezdinih tifoza kojih je gotovo bila petina od prisutnih trinaestak hiljada gledalaca na stadionu “Meno”.

Dušan Basta postiže prvi gol za Zvezdu

S obzirom da se tim rezultatom otišlo na predah, bilo je za očekivati da će gosti iz naše prestonice pokušati da u nastavku meča očuvaju stečenu prednost koja im je, iako minimalna, bila dovoljna za prolazak u dalje takmičenje. No, na otvorenu igru domaćih, istom merom usledila je i Crvena Zvezda pa su oba golmana ubrzo imala dosta posla.

Najpre je Stojković imao dosta sreće u 49. minutu kada je Gameiro pretrčao Dudića a potom šutirao u spoljni deo mreže, da bi na drugoj strani Kasar takoðe bio “miljenik Fortune” jer je posle gužve nakon prekida Janković svojom “slabijom”, levom nogom, šutirao precizno ali ne i dovoljno snažno da bi ga savladao.

Nikola Žigić u duelu sa igračima Strazbura

U krajnje otvorenoj igri oba rivala, bolje su se, ipak, snašli igrači u crveno-belim dresovima. Samo minut nakon što je Janković propustio veliku šansu da grešku protivničkog čuvara mreže sankcioniše pogotkom sa ivice kaznenog prostora u 63. minutu, Ðokaj je pravom malom majstorijom obezbedio trijumf svoj ekipi. Ostavši sam na levom krilu posle idealnog proigravanja nadahnutog Mladenovića, stuštio se ka protivničkom golmanu a onda, ni ne prišavši mu, lobovao ga sa 15-ak metara “potkopavši” loptu taman toliko da Kasar samo pogledom proprati njen let preko njegove glave.

Radost crveno-belih posle gola

Mogli su “crveno-beli” i do 3:0 već u 75. minutu kada je grogirani protivnik potpuno prepustio inicijativu Beograðanima. Tada je, naime, Ðokaj sjajno iskoristio loše postavljenu ofsajd-zamku, uposlio idealno Žigića ali je gorostasni napadač Zvezde sa 6-7 metara šutirao neshvatljivo loše, poslavši, neometan, loptu daleko iznad prečke.

Nije pomogla ni sjajna podrška Delija

Činilo se tada da će Strazbur biti deklasiran, ali tako nije mislio Kevin Gameiro. Najbolji igrač domaćih na ovom susretu je u 79. minutu bio viši od Baste u skoku posle slobodnog udarca sa desne strane, a njegov šut glavom bio je previše dobar za Stojkovićevu intervenciju te su Franzuzi uspeli da smanje na 1:2.

Usledila je vrlo nervozna završnica, naročito se drama mogla “osetiti” kada bi “plavi” bili pred golom gostiju, ali ni pokušaj Le Pena iz slobodnog udarca, ni lakša povreda Žigića koji je zbog rasečene glave morao da ustupi mesto Puroviću, nisu nagoveštavali ono što se desilo deset sekundi pre poslednjeg zvužduka sudije.

Milovanović po završetku utakmice u Strazburu

Jedan u nizu nepotrebnih prekršaja omogućio je Le Penu da centrira iz prekida sa desnog krila, a 18-godišnji Gameiro je na svom internacionalnom debiju, i ovoga puta glavom, matirao Stojkovića nakon što je ostao sam kod “dalje” stative kada je do tada besprekornog Biševca lopta pogodila u teme, čime je klub sa “Marakane” eliminisan iz Kupa UEFA.