OFK Beograd – Crvena zvezda 2:4 posle produžetaka (2:2, 1:0)
    Rakić 10’, Biševac 58'(ag) – Žigić 67’, 100’, Purović 73’, Basta 116’

Pogledajte golove i detalje iz regularnog toka
    2:3 Žigić
    2:4 Basta

Fudbaleri Crvene zvezde su osvojenoj šampionskoj tituli pridodali i trofej nacionalnog kupa. U izuzetno zanimljivoj utakmici, “crveno-beli” su protiv OFK Beograda nadoknadili dva gola minusa i po deveti put u klupskoj istoriji osvojili “duplu krunu”, odnosno 21. put nacionalni kup.

OFK Beograd je u velikom delu susreta prikazao solidnu igru i bio je na pragu velikog uspeha, ali u odsudnim trenucima njegovi igrači kao da nisu imali snage i hrabrosti da se odupru naletima protivnika.

Detalj sa finalne utakmice Kupa

OFK Beograd: Šaranov, Ivelja (102’ Šupić), Kolarov, Bajalica, Rajković, Petković, Stančić, Petrović, Božović (109’ Kaluðerović), Rakić (68’ Simić), Baković
    Crvena zvezda: Ranðelović, Basta, Luković, Biševac, Dudić, Kovačević, Milijaš, Milovanović, Janković (62’ Purović), Žigić (119’ Miladinović), Ðokić (104’ Joksimović)

Gledalaca: 11.000
    Sudija: Milenko Vukadinović (Beograd)
    Žuti kartoni: Stančić, Kolarov, Bajalica, Petković, Rajković – Milovanović, Ðokić, Janković, Basta
    Crveni kartoni: Kolarov – Milovanović

Slobodan Krčmarević, trener “romantičara”, napravio je nekoliko promena u sastavu što je očigledno iznenadilo “crveno-bele”. Ekipa sa Karaburme je od prvog minuta stavila do znanja favorizovanom protivniku da se neće tako lako predati. Prvi pravi šut na gol uputio je Kolarov iz slobodnog udarca sa tridesetak metara u osmom minutu, ali je Ranðelović bio siguran. Samo dva minuta kasnije, OFK Beograd dolazi u voðstvo. Nakon što je Petrović centrirao sa desne strane, Rakić je u skoku nadvisio Bastu i vrlo preciznim udarcem glavom matirao Ranðelovića koji je pogledom ispratio let lopte u gornji desni ugao.

Nikola Zigic na finalu Kupa protiv OFK Beograda

Od tog trenutka Zvezda pokušava dugim loptama da uzvrati i doðe do izjednačenja. Sve do 30. minuta su ataci fudbalera novog šampiona bili jalovi. Tada je Basta dobro prošao po desnom boku, idealno centrirao, ali se Janković obrukao jer je njegov udarac glavom sa samo pet metara bio vrlo loš.

Petkovic na finalu Kupa protiv Zvezde

“Crveno-beli” preuzimaju potpunu inicijativu i igraju nešto bolje, dok se “romantičari” opredeljuju uglavnom za odbranu u kojoj su često preterivali sa prekršajima. U 32. minutu su se sa razlogom bunili igrači Crvene zvezde jer vrlo slabi sudija Vukadinović nije sankcionisao Rajkovićevo igranje rukom u kaznenom prostoru. Mladi reprezentativac Srbije i Crne Gore je pet minuta kasnije meč nastavio sa čalmom na glavi posle sudara u duelu sa Ðokićem.

U 42. minutu “domaćin” ovog susreta ostaje sa igračem manje. Kolarov je po drugi put načinio vrlo oštar prekršaj pa mu je pokazan put u svlačionicu, a tri minuta kasnije mu se pridružio i Milovanović koji je takoðe dobio drugi žuti karton. Bilo je to vrlo nervoznih 45 minuta, sa malo lepih poteza i bilo je jasno da prava bitka tek sledi.

Detalj ybog koga je Milovanovic dobio drugi zuti karton

Zvezda je u drugo poluvreme ušla rešena da što pre poravna rezultat, ali su njeni napadi bili jalovi. Kako je kiša padala sve jače, igrači su se sve teže snalazili i sve se grešilo. Ipak, loše vreme i težak teren nisu bili krivci za lošu reakciju Biševca i Ranðelovića u 58. minutu. Božović je sa leve strane terena uputio centaršut, Biševac je loptu zahvatio glavom i lobovao istrčalog Ranðelovića.

Činilo se tada da dileme više nema i da trofej odlazi na Karaburmu. Ipak, “crveno-beli” nisu mislili tako, a Valter Zenga uvoðenjem u igru Purovića vuče pravi potez. Mladi reprezentativac je uneo dosta pometnje u redove protivnika i pripadaju mu velike zasluge što je Zvezda došla do izjednačenja.

U 67. minutu Zvezda dolazi do izjednačenja, a strelac je iz slobodnog udarca bio Nikola Žigić. Gorostasni golgeter je sa dvadesetak metara šutirao po zemlji u bliži ugao, a kako su igrači u živom zidu poskočili, lopta je imala otvoren put do mreže gola Šaranova.

Rajkovic i Djoki cu duelu

U tim trenucima šampion dodaje gas, a zbunjeni i donekle uplašeni igrači OFK Beograda se povlače pred svoj gol. U 73. minutu Ðokić je prošao po desnom krilu i u želji da centrira pogodio stativu gola protivnka. Lopta se odbila pravo na nogu Puroviću kojem iz neposredne blizine nije bilo teško da je zakuca u mrežu. Ovaj gol ipak ide n dušu golmana Šaranova koji je bio loše postavljen kod Ðokićevog centaršuta kada je i loše procenio putanju lopte.

Nastavila je Zvezda svim silama da napada i napravi potpuni preokret i može da žali što pitanje pobednika nije rešila u samom finišu. Prvo je Žigić u 90. minutu sa pet metara posle centaršuta Baste kasnio za pola koraka pa je njegov šut završio preko gola, a minut i po kasnije Luković je sjajno prošao po levom krilu, idealno centrirao, a Šokić se obrukao promašivši loptu na petercu pa se otišlo u produžetke.

Mnogi na stadionu su mislili da će oba tima zaigrati oprezno u produžecima i čekati grešku protivnika, ali izabranici trenera Zenge su nastavili da atakuju svom silom. Žigić je prvo u 96. minutu solidno tukao glavom, ali je udarac bio nedovoljno jak da bi se savladao Šaranov. Ipak, četiri minuta kasnije je morao da vadi loptu iz mreže. Ðokić je, slično kao izjednačujućeg pogotka, centrirao sa desne strane. Na ivici peterca se našao Žigić koji je nadvisio Bajalicu i udarcem glavom savladao protivničkog golmana.

Usledila je neopisiva radost igrača, stručnog štaba i pristalica Crvene zvezde koja je uspela da nadoknadi veliki zaostatak i pokaže da uprkos ne naroćito ubedljivoj igri može da savlada motivisane, ali psihološki nestabilne “romantičare”.

U drugom produžetku Zvezda je rutinski čuvala loptu i krala vreme. OFK Beograd je jedinu priliku za izjednačenje imao u 109. minutu kada je Simić lepo pokušao da uposli Petrovića, ali je asistent kod prvog pogotka na utakmici zakasnio za korak da zahvati loptu i donese novu neizvesnost.

Kazna je stigla nekoliko minuta kasnije. Rajković i Bajalica su pogrešili na tridesetak metara od svog gola što je iskoristio Purović i oduzeo loptu. Zvezdin napadač se potom sapleo, a loptu je pokupio Basta, napravio nekoliko koraka, i lako matirao Šaranova.

Kada se sve sabere, može se reći da je OFK Beograd prepustio pobedu Crvenoj zvezdi koja je to itekako znala da iskoristi. Mladi igrači tima sa Karaburme kao da su se uplašili pobede nad favorizovanim i objektivno jačim protivnikom pa će u istoriju kluba ući kao prva generacija koja je poražena u finalu nacionalnog kupa.

Slavlje igrača i stručnog štaba Crvene zvezde proteklo je u senci natpisa na majicama koje su nosili svi iz tabora pobednika. Naime, neko iz samog kluba je naručio izradu tih majica na svoju ruku pa je tako celu Crvenu zvezdu napravio smešnom jer je na majicama pisalo da je Zvezda kup osvojila po 20. put, a osvajala ga jedan put više. Izgleda da i ovaj potez pokazuje da promene na “Marakani” ili nisu napravljene na pravi način ili su povučeni neki pogrešni potezi prilikom selekcije kadrova.

Dvojica najzaslužnijih igrača za osvojeni 21. nacionalni Kup, Nikola Žigić i Milan Purović, slažu se u jednom – nadu nisu gubili ni kada se Biševac igrom slučaja upisao u listu strelaca savladavši Ranðelovića u 58. minutu za negativnih 2:0.

– Nije bio jednostavan zadatak vratiti se u meč posle neočekivanih 2:0. Ipak, uspeli smo velikom voljom da se vratimo u meč, prvo mojim golom, a kasnije i Purovićevim za izjednačenje. Mislim da smo još jednom dokazali da smo najbolji tim na ovim prostorima i da zasluženo završavamo sezonu sa dva osvojena trofeja. Ovaj trofej posvećujem navijačima i Dejanu Milovanoviću, koji je pre vremena morao da napusti teren zbog drugog kartona – kaže Žigić.

– Drago mi što mnogi misle da je veliki preokret počeo mojim ulaskom u igru. Presrećan sam zbog trofeja, koji će nam samo povećati samopouzdanje za ono što nas očekuje u sledećoj sezoni. Sada nam je cilj Liga šampiona, što ćemo dostići uz malo sreće – rekao je Purović.

Valter Zenga:

– Fudbaleri OFK Beograda su uspeli da nas iznenade. Poveli su sa 2:0, ali ni tada nisam prestao da verujem u moje momke da mogu da doðu do drugog trofeja u sezoni. Čestitam mojim igračima na pobedi koju su zaslužili jer su pokazali karakter velike ekipe. Ja ne mogu da slavim onako kako bih to želeo i kako sam nameravao. Ceo dam sam proveo u razmišljanju zašto je jedan dnevni list falsifikovao tekst moje žene objavljen u rumunskoj novini. Mogu samo da kažem da sve što je napisano nema veze sa istinom – rekao je Italijan, misleći na tekst na poslednjoj strani današnjeg izdanja Sport, u kojem je prema njegovim rečima na grub način preveden članak gospoðe Raluke Zenge iz rumunskog tabloida Star.

Slobodan Krčmarević:

– Nismo uspeli da sačuvamo veliku prednost, a imali smo dobru priliku da savladamo sigurno najbolji tim u zemlji. Moji igrači su se izgleda bili uplašili pobede, jer su bez potrebe povukli pred gol, dozvolivši rivalu da gospodari terenom. Što se tiče suðenja, mislim da je ono dobilo prenaglaðen značaj, jer je arbitar imao čudan kriterijum prilikom dodeljivanja žutih kartona. Želim na kraju da čestitam Crvenoj zvezdi na zasluženoj pobedi, a mojim fudbalerima na dobroj igri. Mislim da su gledaoci po ovom užasnom vremenu imali šta da vide, jer je ovo bilo najbolje finale Kupa u poslednjih deset godina.