Kraj: Srbija – Velika Britanija 82:68

Bogdan Bogdanović

Košarkaši Srbije se u 4. kolu Evropskog prvenstva sastaju sa selekcijom Velike Britanije, koja u dosadašnjem toku šampionata nije ostvarila nijednu pobedu.

Izabranici Saše Đorđevića nisu imali mnogo vremena za odmor, posle pobede nad Turskom, ali im neće nedostajati motivi u duelu sa Britancima. Posle pobede Letonije nad Rusijom, naša reprezentacija ima šanse da takmičenje u grupi D završi na prvom mestu, a prvi uslov za to je da zabeleži pobede nad Velikom Britanijom i Belgijom.

Intonirane su himne u Ulker areni i očekuje se početak utakmice.

Srbija počinje sa petorkom Jović, Bogdanović, Lučić, Birčević, Kuzmić.

2′ Prošla su puna dva minuta igre i još uvek nema poena ni na jednoj strani. Naši na početku šutiraju iz igre 0/6.

3′ Prve poene na utakmici postiže Kuzmić, sa linije slobodnih bacanja.

4′ Vode Britanci sa 4:2, na kratko. Jović pogađa trojku, prvi koš našeg tima iz igre.

5′ Izgleda da su naši igrači konačno namestili ruku. Pogodio je prvo Bogdanović, a potom i Birčević bio precizan za tri poena, Srbija vodi 10:6. Druga trojka Jovića, vodimo 13:9.

7′ Ulaze „orlovi“ polako u ritam. Bogdanović je pogodio trojku za 16:11, a selektor Velike Britanije zatražio minut odmora.

9′ Srbija pravi prvu osetniju razliku, posle vezanih poena Štimca. Prvo je ispravio promašaj Bogdanovića, a potom iskoristio jedno od dva slobodna bacanja – 19:11.

10′ Trojkama Mačvana i Micića naš tim na najbolji način završava prvu četvrtinu i na mali odmor odlazi sa 11 poena prednosti – 25:14.

Počela je druga četvrtina.

11′ Trojka Kajla Džonsona na početku trećeg perioda, ali odmah na isti način uzvraća Mačvan, njegova druga trojka – 28:17. Seriju trojki nastavlja Nelson, ali i Micić je precizan, nova trojka Srbije – 31:20.

13′ Posle revije trojki, nekoliko promašaja na obe strane. Nelson je prekinuo period neefikasne igre, a na drugoj strani „upisao“ se i Bobi Marjanović – 33:24.

15′ Okerefor potvrđuje da Britance odlično služi šut za tri poena. Postiže svoju drugu trojku, a petu za svoj tim iz 7 pokušaja – 35:27. Đorđević je zatražio tajm-aut.

16′ Posle tajm-auta dve odlične akcije našeg tima. Marjanović i Bogdanović asistiraju, a Birčević i Gudurić poentiraju za 39:27. Sada je Britancima potreban minut odmora.

17′ Ponovo Britanci prilaze na jednocifrenu razliku. Klark je bio precizan sa linije slobodnih bacanja, Marjanović na drugoj strani promašio, a Marej pogodio trojku – 39:32.

17′ Novi promašaj Marjanovića, a novi koš Klarka i prednost Srbije se istopila na samo pet poena – 39:34. Đorđević reaguje tajm-autom.

18′ Bogdanović prekida prazan hod Srbije u napadu, njegov sedmi poen. Posle dobre odbrane i dobar kontrapad završava Lazić za 43:34.

19′ Uzvraćaju Britanci mini serijom od 4:0. Minut do kraja druge četvrtine. Štimac poentira posle asistencija Bogdanovića. Posle promašaja rivala novi brzi napad našeg tima, Mačvan za 47:38.

Posle prvog poluvremena Srbija vodi 47:38. Đorđević je dosta kombinovao, pa je svih 12 igrača podelilo minutažu. Najefikasniji u prvih 20 minuta bili su Mačvan sa 8 poena i Bogdanović sa 7 poena, 6 skokova i 4 asistencije.

Počela je treća četvrtina.

21′
Kuzmić rešava prvi napad Srbije, a Olaseni pogađa za Britaniju.

22′ Trojka Jovića od tablu, a potom sjajna akcija Bogdanovića i Lučića, vodimo sa 54:40. Britanci traže tajm-aut.

23′ Nije pomogao minut odmora Britancima. Jović krade loptu i zakucava za plus 16, a Bogdanović trojkom odvodi Srbiju na 59:40. Deseta trojka našeg tima iz 20 pokušaja.

25′ Sada je Bogdanović vezao tri promašaja u šutu za tri poena, ali Britanci to ne koriste da smanje zaostatak. Gudurić menja Bogdanovića.

26′ Novi prazan hod u napadu Srbije, sada je Micić promašio trojku, ali neprecizni su i Britanci. Mačvan će sa linije slobodnih bacanja pokušati da promeni rezultat. Precizan kapiten – 61:44.

29′ Period nezainteresovane igre na obe strane. Britanci se u takvom odnosu snaga bolje snalaze i smanjuju na 63:51.

30′ Gudurić je pogodio „dugu“ dvojku, uzvratio je Džonson – 65:51 u poslednjem minutu treće deonice.

30′ Komplikuje Gudurić u napadu, u situaciji kada je imao otvoren šut za tri poena. Na drugoj strani Džonson pogađa uz zvuk sirene. Na kraju treće četvrtine 65:55 za Srbiju.

Micić na utakmici sa Turskom

Počela je poslednja četvrtina.

31′ Kuzmić zakucava posle asistencije Bogdanovića. Potom Bogdan seče napad protivnika i zakucava za 69:55.

33′ Nisu se Britanci ništa dogovorili na tajm-autu, Bogdanović polaže za 71:55, njegov 14. poen.

35′ I jedni i drugi odrađuju poslednjih pet minuta. Na terenu je naša petorka Micić, Bogdanović, Lučić, Birčević i Štimac, koji postiže svoj deveti poena za 75:60.

36′ Okerefor je pogodio treću trojku iz četvrtog pokušaja, a Bogdanović upisao svoj 16. poen – 77:63.

37′ Bogdanović je precizan sa linije slobodnih bacanja, još tri minuta do kraja.

38′
Štimac postaje „dvocifren“ posle asistencije Gudurića – 81:65.

39′ Klark je namerno faulirao Gudurića, koji će imati dva slobodna bacanja, a posle toga sledi novi napad za Srbiju. Aplauzi za Bogdanovića, koji napušta teren. Gudurić je pogodio jedan penal, a napad nismo iskoristili – 82:65.

Završena je utakmica, pobeda Srbije – 82:68
. Bogdanović je sa 18 poena, 7 skokova i 7 asistencija bio naš najbolji igrač. Po 11 poena postigli su Štimac i Jović, a Mačvan 10.