Zvezda srušila i Makabi, “ponos Izraela“ pao posle sjajnog drugog poluvremena [FOTO+VIDEO]

Tejlor Ročesti

Crvena zvezda – Makabi 87:84
(19:24, 20:25, 23:12, 25:23)

Još jedna velika pobeda Crvene Zvezde u Evroligi o kojoj će se pričati i koja će se prepričavati! pao je “ponos Izraela“, ekipa Makabija, koja je posle prvih 20 minuta imala 10 poena viška, ali i puna samopouzdanja, zbog odlične igre, ušla u nastavak.

Međutim, tada je Zvezda pokazala da ima kvalitet da i jednog ovakvog protivnika, uz pomoć svojih navijača, položi na pleća, i na kraju, posle dramatične završnice, u kojoj je Tomas promašio trojku za pobedu, trijumfuje i stigne do druge ovosezonske pobede.

Loš početak u napadu i slab procenat šuta, Zvezda je nadomestila ofanzivnim skokom, i sa nekoliko ukradenih lopti. Beograđane je poenima u igri držao jedino Džejm Feldin koji je ubacio 7, od prvih deset poena Zvezde. Pored njega, pogodio je trojku jedino još Bjelica. Na polovini četvrtine rezulata je bio egal, 7:7, a ni jedni ni drugi nisu se proslavili u napadu. Međutim, od tog trenutka Makabi je počeo da puni Zvezdin koš. Bolden, bivši košarkaš FMP-a, postigao je dve trojke, a posle šest vezanih poena Dešona Tomasa bilo je 19:12 za Makabi. Na sreću, odmah je uzvratio Antić za tri poena. Na drugoj strani ne staje Džona Bolden, i stiže već do 10. poena, uz tri trojke. Posle prvih 10 minuta na semaforu je bilo 19:24.

Detalj sa utakmice Crvena zvezda - Makabi

Zvezdi su nedostajali poeni Ročestija i Lesora, dok je Amerikanac promašio nekoliko šuteva, Zvezdin centar nije ni pokušavao da se upiše u strelce. Goste su predvodili Tomas i Bolden, a jedino je Feldin bio pucački raspoložen u crveno belom timu.

Ukradena lopta, pa poeni uz faul Stefana Lazarevića, na samom početku druge deonice, donose neophodnu dozu energije domaćim igračima, ali i navijačima na tribinama Arene. Problem za Zvezdu pojavio se posle samo dva minuta, pošto je već izašla iz bonusa, ali je dobra vest bila povratak u meč Lesora, prvim košem, i posebno sjajnog organizatora igre Tejlora Ročestija koji je ušao u seriju poena. Na drugoj strani u strelce se tek u 15. minutu upisao Pjer Džekson, i to trojkom za ponovnih +7 za goste. Zahvaljujući Ročestiju i ofanzivnom skoku, Zvezda je prišla na samo -1, 36:37, ali je odmah dozvolila Izraelcima da preko probuđenog Rola i Tomasa brzo vrati izgubljenu prednost. Trojkom Dešona Tomasa Makabi je prvi put poveo sa deset razlike na kraju četvrtine, i na pauzu se otišlo sa 39:49.

U Zvezdi je Feldin stigao do 9 poena, a Ročesti 7, s tim da je prvi poene postizao u prvoj, a plejmejker u drugoj četvrtini. U Makabiju 14 koševa Tomasa, 11 Boldena i 9 Rola.

Zvezda je otvorila drugo poluvreme sa 5:0, a imala je priliku i da dodatno smanji prednost Makabija, ali su u tim trenucima goste držali poeni Pjera Džeksona. Ipak, čarolije Tejlora Ročestija dovele su Zvezdu na samo dva poena minusa, a američki plej prosto se poigravao sa odbranom Izraelaca, pa je Neven Spahija morao da pozove tajm aut. Nije uspeo trener gostiju da poremeti Zvezdin nalet, koja zahvaljujući fenomenalnom Bjelici, i njegovim uzastopnim poenima, trojkom, pa, posle ukradene lopte, i polaganje, prelazi u vođstvo posle dugo vremena 57:56, u 27. minutu. Odgovorio je ponovo Dešon Tomas, ali se nije dao ni Milko Bjelica, pa se u odlučujuću četvrtinu ušlo se sa Zvezdinom prednošću 62:61.

Prvih pet minuta u poslednjoj deonici trajala je rezultatska klackalica. Blistao je Tomas kod gostiju, a dva zakucavanja dodao je i Tajs. Zvezdu su držale trojke Antića i Feldina, dok je Lazić dva puta bio neprecizan u situaciji kad je bio potpuno sam na trojci, i tako malo bacio senku na odlično izdanje u odbrani. Kod rezultata 74:74 Zvezda je propustila da realizuje dva napada, pa je Makabi Džekson sa penala doneo novo vođstvo Izraelcima. Ognjen Dobrić je pogodio trojku, svoju drugu, i preselio prednost na Zvezdinu stranu, uzvratio je Tomas, ali je Ročesti, još jednom trojkom, doneo +2 za srpskog šampiona. Pjer Džekson je minijaturom izjednačio, i u poslednja dva minuta ušlo se sa nerešenim rezultatom. Zbog prekršaja Rola na Feldinu u pokušaju za tri, Amerikanac je stao na liniju bacanja i pogodio 2 od tri penala, pre nego što se Spahija odlučio na minut odmora.

Džejms Feldin

Naravno, za Makabi je pogodio, ko bi drugi nego, Dešon Tomas, ali je Ročesti solo akcijom vratio +2. Pogrešio je Džekson u napadu Makabija, ali je i Bjelica promašio važan šut pod košem gostiju. Pjer Džekson je izjednačio na 35 sekundi do kraja, a Alimpijević je zatražio tajm aut. Zvezid napad nije bio najbolji, Bjelica je izblokiran, ali je lopta ponovo pala u ruke našem timu, a napad je sa dva poena završio Tejlor Ročesti. Makabiju je ostalo još 15 sekundi, posle minuta odmora. Izraelci su odlučili da idu po pobedu, pa je Dešon Tomas šutirao trojku, ali je i njemu, čini se po prvi put zadrhtala ruka, i odbijenu loptu od obruča uhvatio je Jovanović. Prekršaj na Zvezidnom košarkašu nije doneo bacanja, jer gosti nisu izašli iz bonus. naredni faul je naprevljen na Laziću, i kapiten Zvezde pogodio je jedno bacanje, svoj prvi poen, za veliki trijumf, pošto je do kraja ostao manje od sekunde, pa Makabi ništa nije uspeo za to vreme.

U Zvezdinom timu sjajnu partiju pružili su Ročesti sa 22 poena i 6 asistencija, Feldin sa 19 koševa i čak 8 dobrih dodavanja, ali i Milko Bjelica sa 16 poena.

Dešon Tomas je na kraju ispao tragičar, ali je imao neverovatan učinak od 28 poena. Dvocifreni su bili Džekson sa 14, kao i Rol i Bolden sa po 11 koševa.