Partizan zimuje u Evropi! [VIDEO+FOTO]

Leandre Tavamba postiže gol protiv Jang Bojsa

Partizan – Jang Bojs 2:1 (1:1)
Tavamba 12’,Ožegović 52’ – Ngamaleu 26’

Crno beli će posle tačno 13 godina sačekati proleće kao učesnici evropskog takmičenja. Pobedom nad švajcarskim Jang Bojsom, Partizan je osigurao drugo mesto u grupi, bez obzira na rezultate u poslednjem kolu, kao i na ishod meča sa Dinamom u Kijevu.

Utakmica nije bila lepa za oko, ali je Partizan velikom borbenošću uspeo da sačuva predost od 2:1, i ispuni san mnogih generacija unazad.

Partizan: Stojković – Vulićević, N.R. Miletić, Mitrović, N.G. Miletić – Everton, Jevtović – Janković, Tavamba(od 88’ Ostojić), Pantić(od 81’ Ilić) – Ožegović(od 79’ Radin).

Jang Bojs: Fon Balmos – Mbabu, Nuhu, Vutrih(od 83’ Fašnaht), Benito – Ngamaleu, So, Ebišer, Sulejmani – Asale, Nsame(pod 66’ Orau).

Važnost utakmice kao da je stavila tegove na noge igračima obe ekipe na startu meča. Dobrih osam minuta je proteklo dok lopta nije prvi put ušla u jedan šesnaesterac, ovag puta gostiju. Pokušali su lepu kombinaciju Tavamba i Pantić, ali je korpulentni Kamerunac zaustavljen. Prvi ozbiljniji atak Partozana bio je u 10. minutu, Vulićević je prošao po desnoj strani i kada je mogao da pošalje loptu ka nekom od napadača, centrirao je nisko, pravo u ruke Fon Balmosu.

Dva minuta kasnije erupcija oduševljenja i vođstvo Partizana. Pantić je srušen na tridesetak metara od gola, iskosa na levoj strani, Janković je uputio odličan centaršut u srce kaznenog prostora, pravo na glavu Tavambi, koji ne greši i šalje loptu iza leđa golmana gostiju, 1:0 minut 12.

Leandre Tavamba

Imao je Jevtović jedan ne baš ozbiljan pokušaj sa 35 metara, naravno bezopasan. Gosti su sve više imali loptu u nogama, ali nisu uspevali da upute udarca ka Stojkoviću, sve do maleroznog 26. minuta. Prethodno je štoper Partizana Miletić poneo loptu duboko u polje, odigrao dupli pas sa Tavambom, ali nije uspeo da stigne pre odbrane Jang bojsa, pa je usledio kontra napad, posle koga je bio korner za goste. Lopta je u visokom luku pala na ivicu peterca crno belih, Tavamba je nije iskontrolisao i ona je legla na levu nogu Ngamaleu koji je šalje u mrežu Stojkovića, 1:1.

Čini se da je Partizan previše lako ispustio teško stečeno vođstvo. Do kraja poluvreman nije bilo ozbiljnijih prilika, Partizan je duže držao loptu, ali se čini da su gosti opasniji kad je imaju u posedu. Janković je slabo šutirao sa 25 metara, a Ebišer je, srećom po naš tim, predao loptu Partizanovim defanzivcima u situaciji kada je mogao da zabrine Stojkovića.

Detalj sa utakmice Partizan - Jang Bojs

Drugo poluvreme će se prepiričavati, ne zbog lepote, već zbog velike neizvesnosti i nadčovečanskih napora domaći da dođu do uspeha. Gosti su prvi pretili u nastavku i to odmah u dva navrata. Prvo Nsame, a onda i Ebišer. Janković je još jednom izveo dobro slobodan udarac, ali je sada jedini benefit po crno bele bio korner.

Ipak, nije se dugo čekalo na novo vođstvo. Najlepšu akciju na meču započeo je Janković, proigrao je Tavambu, koji je odličo pronašao Pantića, a ovaj inteligentno vratio lotu ka Ožegoviću, kome idu sve čestitke za udarac glavom i plasiranje lopte u gornji desni ugao gola gostiju, 2:1 minut 52.

Radost fudbalera Partizana

Da li pod pritiskom gostiju, ili je to bio deo taktike, tek od tog trenutka sve konce igre preuzeli su Švajcarci, ređali su se nadpadi pred golom Stojkovića, povijala se odbrana domaćih, ali je, isposatviće se, odolela.

Ruku na srce, bilo je prilika za Jang bojs, Orau je izblokiran od strane Miletića, pa je dosuđen korner za goste, psle njega još dva uzastopna, šetala je lopta po kaznenom prostoru Partizana, pretili su udarcima Asale, Orau i Sulejmani, ali bez uspeha.

Koreografija navijača Partizana

Veliku šansu da prekine muke navijačima i postigne treći gol za crno bele, propustio je Tavamba u 78. minutu. Kamerunac je prelazio prepreku za preprekom, ali kada je trebalo da uradi najlakši deo, ubaci loptu u mrežu, pucao je pravo u golmana Jang bojsa, samo uzdah na tribinama.

Ubacio je Đukić radina, Ilića i Ostojića, povukli su se domaći u svoj šesnaesterac, a samo je do fanatičnosti borbeni Everton trčao s jedne na drugu stranu terena. Veliku šansu imao je Sulejmani na isteku 90. minuta, ali i rezervista Fašnaht u 95. ali je crno bele pogledala sreća i za onaj Augzburg pre dve godine. Partizan je prošao dalje!