Okršaj bivših crno-belih pripao Čehu, Šved i Gil prošetali “zelenom šumom”

Vasilije Micić

Turski Fenerbahče i ruski Himki zabeležili su pobede u 22. kolu Evrolige.

Košarkaši prvaka Evrope, turskog Fenerbahčea, relativo lako su izašli na kraj sa nemačkim Brose Bambergom u 22. kolu Evrolige. Već na startu turski tim je poveo sa 11:3, a pet poena je tada ubacio naš Marko Gudurić. Ipak, prva četvrtina završena je sa samo tri poena razlike za domaćina, ali se onda razigrao fenomenalni Jan Veseli i nemilice zatrpavao koš Nemaca. Jedini koji mu je parirao, bio je još jedan bivši Partizanovac, Dejan Musli, koji je odigrao odličnu utakmicu, ali je bio usamljen u timu Bamberga. Zapaženi su u pobedničkom timu bili su i Gudurić i Kalinić koji izlazi iz povrede. Samo u finišu uspeli su gosti da dođu na jednocifrenu razliku, bilo je -8, ali pobeda tima koji predvodi Željko Obradović, nije dolazila u pitanje ni u jednom momentu. Fener je stigao do 15. pobede, dok je Brose Bamberg ostao na 8 trijumfa.

Jan Veseli je meč završio sa 26 poena i 11 skokova. Marko Gudurić je za 15 minuta na parketu dodao 10 koševa i dva skoka i pored Čeha bio jedini dvocifren. Nikola Kalinić je igrao nešto više od 12 minuta, postigao 5 poena i uhvatio dve lopte. Kod Brose Bamberga sjajan je bio Dejan Musli sa 18 poena i 8 skokova uz odličan procenat šuta. Heket je ubacio 11, a Hikmen 10 poena za nemački tim.

Mnogo više neizvesnosti bilo je u duelu ekipa koje se bore za ulazak u plej of Žalgirisa i Himkija. Litvanci su mnogo bolje počeli meč i već u prvoj četvrtini stekli su 15 poena prednosti, bilo je 26:11, posle dvanaestog poena Pengosa. Prednost su domaći održavali sve do finiša poluvremena kada je Himki, zahvaljujući rafalu trojki Alekseja Šveda i seriji 15:0, prešao u vođstvo, koje je, sa kratkim prekidom, držao do samog kraja. Došao je Žalgiris na -1 na dva minuta pre kraja, ali je napravio nekoliko grešaka u napadu, pa je presudila trojka Hanikata kod rezultata 76:73 za goste, na 50 sekundi pre kraja. Sada i Himki i Žalgiris imaju po 13 pobeda i po devet poraza.

Kod pobednika Aleksej Šved i Entoni Gil postigli su po 20 poena. Hanikat je, uključujući i presudnu trojku, završio meč sa 17 koševa, dok je Stefan Marković, koji se u finišu poluvremena povredio, ali se kasnije vratio u igru, postigao samo dva poena, ali je upisao čak 8 asistencija. U domaćoj ekipi bolji od ostalih Dejvis sa 15, odnosno Pengos i Tupan sa po 13. Jankunas je završio meč sa 11 koševa, a naš Vasa Micić za nešto više od 15 minuta, uspeo je da postigne samo 2 poena.

Fenerbahče – Brose Bamberg 77:69 (16:13, 26:19, 19:16, 16:21)
Žalgiris – Himki 74:84 (26:15, 18:28, 15:18, 15:23)