Spanulis briljirao, Milutinov pomogao, Pirejci blizu plej-ofa

Vasilis Spanulis

Olimpijakos – Valensija 80:70 (22:11, 18:28, 22:16, 18:15)

Košarkaši Olimpijakosa upisali su novu pobedu u Evroligi, 16. u sezoni i malo ih deli od osiguranog plasmana u doigravanje. Iako su odlično počeli, Pirejci su imali prazan hod u drugoj četvrtini, što su gosti iskoristili i bili u igri sve do dva minuta pre kraja, kada je najbolji pojedinac ovog meča, iskusni Vasilis Spanulis, rešio pitanje pobednika. Španci su ostali na samo osam pobeda u 23 kola i nemaju mnogo šansi da se domognu plej-ofa.

Već posle pet minuta igre Pirejci su stekli dvocifrenu prednost, zahvaljujući odličnom početku Milutinova i Spanulisa. Pred kraj prve deonice razlika je bila i +12, posle poena Papanikolaua, da bi prva četvrtina bila okončana sa 22:11.

Od sredine drugog perioda španski tim je počeo da se oporavlja, domaći su igrali loše u odbrani i serijom 7:0, sredinom četvrtine, stižu na samo dva poena minusa 28:26, San Emeterio je stigao do 14 poena. Posle još jedne serije od 7:0, u poslednjih 45 sekundi poluvremena, Valensija je došla do 40:38, što je bio i rezultat posle prvih 20 minuta.

I početak drugog poluvremena pripao je Grcima koji beže na 48:39, posle tri minuta igre. Sve do ulaska u odlučujućih deset minuta, razlika se kretala od 8 do 12 poena za domaćine, da bi poenima Grina u poslednjoj sekundi, Valensija stigla na -7. Smešio se uzbudljiv finiš. Košarkaši Valensije je dolazila samo na poen zaostatka, nekoliko puta imala priliku i da prvi put povede, ali ime je, po pravilu, ruka u tim trenucima uvek zadrhtala.

Vil Tomas je na tri i po minuta pre kraja promašio drugo bacanje za izjednačenje, pa je to kaznio sjajni Spanulis i postigao sedam uzastopnih poena, čime je rešio sve dileme oko pobednika.

Spanulis je u svemu prednjačio, pa i u broju ubačenih koševa. Zaustavio se na 25, uz 9 asistencija. Odličnog “saučesnika” imao je u našem Nikoli Milutinovu, koji je uz 15 poena, uhvatio i 6 lopti. Po 11 koševa dodali su Papanikolau i Madzaris, s tim što je Papanikolau imao i deset skokova.

Za dobro izdanje Valensije u većem delu meča, zaslužni su San Emeterio sa 19 poena, Erik Grin sa 13 i Vil Tomas sa 11.