Roberts utišao OAKA arenu, Pirejcima gradski derbi

Nikola Milutinov Olimpijakos

Panatinaikos – Olimpijakos 85:87
(18:16, 16:27, 16:19, 21:9, 14:16)

Olimpijakos je vratio deo dugova iz ove sezone svom gradskom rivalu , slavivši kao gost u OAKA areni, u okviru 24. kola Evrolige. Panatinaikosu nije pomogao ni vlasnik Dimitris Janakopulos, koji je ignorisao zabranu Evrolige i ipak prisustvovao ovom meču. Gosti su stekli lepu prednost dobrom igrom u drugoj četvrtini, vodili su i sa 13 poena razlike, ali su domaću to sustigli i čak prestigli u samom finišu. Ipak, posle 40 minuta bilo je 71:71, pa je pobednik odlučen u dodatnih 5 minuta, kada je presudilo 5 vezanih poena Brajana Robertsa na minut pre kraja. Pirejci su stigli do 17 pobede, dok je Pao ostao na 14 trijumfa posle 24 utakmice.

Gotovo pet minuta je trebalo domaćinu da ubaci prve poene iz igre, učinio je to Džejms Gist za tri poena, a do tada je rezultat bio fudbalski 1:3. I jedni i drugi su uspeli nakon toga da malo srede igru u napadu, pa je Pao posle prvih deset minuta imao dva poena prednosti. Pirejci su odigrali sjajnu drugu četvrtinu i posle rezultata 23:23 u 12. minutu, napravili su seriju 9:0 za dva i po minuta, da bi nešto kasnije košem Milutinova, imali i svih 11 poena viška. Na poluvreme se otišlo sa 43:34 za goste, dok je naveća razlika bila +13.

Čvrstom igrom Olimpijakos je održavao stečenu prednost, uspevao je domaćin da spusti na -7, ali je po pravilu razlika opet odlazila na dvocifrenu udaljenost. Spanulis je komandovao igrom crveno-belih, pa su u odlučujuću deonicu ušlo sa 62:50 za Pirejce. Pao je krenuo u odlučujući juriš, sa željom da uhvati priključak i utakmicu uvede u neizvesnu završnicu. Gosti dugo nisu poentirali, pa je serijom 6:0, domaćin stigao na -6, 56:62. Na četiri minuta pre kraja, posle poena Kalatesa i Gista, Panatinaikos stiže na -4. Spanulis dva puta ne uspeva da ubaci trojku u jednom napadu, ali ni Nik Kalates na drugoj strani, kada je mogao da dovede svoj tim na samo poen zaostatka. To što nije uspelo plejmejkeru ”zelenih”, pošlo je za rukom, nešto kasnije, Majku Džejmsu, posle čijeg je polaganja na semaforu pisalo 69:70, dva minuta pre završetka. Papanikolau promašuje, a Gist zakucava za vođstvo Panatinaikosa. Vasilis Spanulis pogađa samo jedno bacanje i ekipe su, minut pre kraja, u egalu. Domaćin nije iskoristio napad, nije ni Spanulis na drugoj strani, a Pao,u preostalih deset sekundi, nije uspeo ni da prenese loptu na polovinu rivala, pa je morao da se igra produžetak.

Dramatično je bilo i u dodatnih pet minuta. Prednost se selila s jedne na drugu stranu, da bi se ključni momenti dogodili na minut pre kraja, kada je Brajan Roberts ubacio trojku, pa dva bacanja za nedostižnu prednost za domaćina.

Kod pobednika Roberts se zaustavio na 18 poena, po 15 je dodao tandem Spanulis- Printezis, a dvocifren, sa 11 koševa, bio je i Papapetru .Naš Nikola Milutinov nije imao svoje veče i postigao je samo 4 poena U ekipi Panatinaikosa izdvojili su se Kalates sa 23 i Gist sa 21 poenom, dok je Singlton uz 13 koševa imao i 8 skokova.