Real Madrid prvak Evrope!

Luka Dončić u duelu sa Nikolom Kalinićem

Real Madrid – Fenerbahče 85:80 (21:17, 17:23, 25:15, 22:25)

Košarkaši Reala iz Madrida osvojili su Evroligu i postali prvi klub sa dvocifrenim brojem titula klupskog prvaka Evrope.

Real je odigrao sjajan meč, kontrolisao utakmicu gotovo svih 40 minuta i sa trona skinuo sada već bivšeg prvaka Evrope, a Željko Obradović će morati da sačeka sledeću priliku da pokuša da osvoji svoju desetu titulu u Evroligi.

Nošeni fantastičnom atmosferom koju su napravili navijači Fenerbahčea igrači aktuelnog prvaka Evrope odlično su otvorili utakmicu i prvih 8 minuta imali prednost koja je maksimalno iznosila 5 poena. Trojkom Rudija Fernandeza „kraljevski klub“ je prvi put izjednačio (15:15), a odmah zatim i poveo nakon trojke Serhija Ljulja.

Real Madrid - Fenerbahče 85:80

Fenerbahče je za poslednja tri minuta prve četvrtine ubacio samo dva poena, pa je Real na isteku 10. minuta vodio 21:17, a važan detalj iz ovog dela igre su i dve lične greške Jana Veselog u uvodnim minutima utakmice.

Real je drugu četvrtinu otvorio koševima Tejlora i Tavareša za makimalnih +8 (25:17), ali je Fenerbahče odgovorio serijom 7:2. Na naredno izjednačenje čekalo se do 29. minuta, kada je Vonamejker postigao slobodno bacanje za 35:35, a isti igrač je nedugo zatim bio još va puta precizan sa linije penala za novo vođstvo Fenera – 37:35. Džejsi Kerol je pogodio trojku 45 sekundi pre kraja, ali je uzvratio Slukas na drugoj strani i na odmor se otišlo sa vođstvom prvaka Evrope – 40:38.

Nikola Kalinić, Real Madrid - Fenerbahče 85:80

Željko Obradović je pred početak nastavka apostrofirao šut za tri poena Reala i najavio neke promene u defanzivi, ali je i treća četvrtina, poput druge, počela vezanim poenima Šapanaca, koji su nakon dva minuta poveli sa 45:40. Real je u 25. minutu vodio 52:50, Meli je u tom trenutku promašio zakucavanje, a na drugoj strani Dončić je pogodio trojku. Čovek iz senke Reala u ovoj utakmici bio je Fabijen Kozer, koji je u 28. minutu postigao koš za 59:52, a u tom trenutku to je bio njegov 13. poen. Na kraju treće četvrtine Real je vodio 63:55.

U uvodnim minutima poslednje četvrtine igrači Reala teško su dolazili do izrađenih pozicija, Fenerbahče je nekako držao 5 poena zaostatka, a onda je Jan Veseli najpre promašio zicer pa napravio nesportsku ličnu grešku na Luki Dončiću. Real je to maksimalno iskoristio, Dončić je pogodio oba slobodna bacanja, potom i Kerol trojku za prvu dvocifrenu prednost na utakmici, 71:61, šest minuta pre kraja.

Nikolo Meli

Prvak Evrope bio je u nokdaunu, ali je dva minuta pre kraja uspeo da prepolovi tu razliku – 74:69. Na početku poslednjeg minuta Real je imao čak 9 poena prednosti, 80:71, ali to „kraljevskom klubu“ nije garantovalo mirnu završnicu. Sa četiri vezana poena Fener je prišao na 80:75, a trojkom Bobija Diksona smanjio na 81:78 24 sekunde pre kraja.

Napravljen je faul na Fabijenu Kozeru, koji je promašio oba slobodna bacanja, ali je Trej Tompkins iz odbojke pogodio i praktično doneo svom timu titulu prvaka Evrope. Tačku na meč stavio je Kozer koji je izblokirao Kostasa Slukasa u poslednjem napadu.

Kozer je sa 17 poena bio najefikasniji u pobedničkom timu, pratio ga je Dončić sa 15 poena, a Tompkins je ubacio 10. Na drugoj strani fenomenalan meč odigrao je Nikolo Meli koji je ubacio 28 poena, duplo više od Breda Vonamejkera. Nikola Kalinić je za 20 minuta postigao 7 poena, dok je Marko Gudurić na parketu proveo 9 minuta i promašio sva tri šuta iz igre.

Za najboljeg igrača utakmice proglašen je Fabijen Kozer, dok je MVP fajnal-fora Luka Dončić.