Nadal prekinuo san mladog Grka, 80. trofej španskog tenisera

Rafael Nadal

Rafael Nadal – Stefanos Cicipas 2:0 (6:2, 7:6(4))

Prvi teniser sveta Španac Rafael Nadal osvojio je turnir iz Masters serije u kanandskom Torontu, pobedivši u finalu tinejdžersku senzaciju iz Grčke, Stefanosa Cicipasa.

Mladi Grk je izbacio četvoricu igrača iz Top 10, prvo Dominika Tima, onda Novaka Đoković, pa Aleksandra Zvereva i Kevina Andersona, ali je ”bik sa Majorke” bio nedodirljiv, Nadal – Ciipas 2:0(6:2, 7:6(4)) posle sat i 43 minuta igre.

Samo se posle prvog gema, koji je Cicipas dobio sa nulom, činilo da ćemo gledati veliku i neizvesnu borbu od starta. Međutim, već u trećem gemu Nadal dolazi do brejka, a u petom do još jednog i prvi set je okončan posle 35 minuta pobedom Španca 6:2. Zastrašujuće zvuči podatak da je Nadal izgubio samo jedan poen na svoj servis u celom setu. Rekli bismo, prelako dobijen set.

Mnogo neizvesnije bilo je u drugom setu. Grk je bolje čuvao svoj servis, ali nikako nije uspevao da ugrozi servis protivnika. Nadal je iskoristio prvu priliku za brejk, u prvom gemu i tu prednost ljubomorno čuvao do samo kraja, odnosno do desetog gema u setu, kada je servirao za meč. Tada je napravio nekoliko neiznuđenih grešaka, uključujući i dvostruku servis grešku, pa je Cicipas stigao do prvih brejk prilika. Iskoristio je drugu, a kod svog vođstva od 6:5 imao je i set loptu, koju je Nadal spasio u obilatu pomoć vrha mreže.

Ušlo se u taj brejk, Grk ga je bolje počeo, poveo sa 3:2, ali su usledila tri uzastopna poena Španca, da bi iskoristio prvu meč loptu i taj brejk rešio u svoju korist sa 7:4, osvojivši četvrti put turnir u Torontu, a svoj jubilarni 80. pehar u karijeri.

Nadalu je pripalo 1 000 atp poena i milion dolara. Stefanos Cicipas, kome je ovo bilo prvo finale Mastersa, zadovoljiće se sa 600 bodova i pola miliona elenih novčanica, uz solidan skok na ATP listi.