Đoković po treći put zagrizao “veliku jabuku“, Argentinac pao posle tri seta

Novak Đoković – Huan Martin del Potro 3:0
(6:3, 7:6(4), 6:3)

Novak Đoković je u svom osmom finalu US opena stigao do treće krune u njujorku, a 14. grend slem titule u karijeri, čime se izjednačio sa Pitom Samprasom, pa su sada isperd njega samo Rafael Nadal i Rodžer Federer!

Najbolji sportista Srbije svih vremena u završnoj predstavi na Flešing Medouzu savladao je velikog dužnika sa Olimpijskih igara u Londonu i Riju, Argentinca Huana Martina del Potra sa 3:0 (6:3, 7:6(4), 6:3) posle 3 sata i 19 minuta velike borbe na stadionu “Artur Eš“, najvećem teniskom na svetu.

Del Potro je bio dostojan rival, ali, osim u drugom setu, nije uspeo da ozbiljnije ugrozi Đokovićev trijumf, pa ostaje na jednoj grend slem tituli, osvojenoj upravo ovde, pre punih devet godina.

Nešto sigurnije je igrao Argentinac na početku meča. Pri tom mislimo da je lakše osvajao gemove na svoj servis, mada nijedan teniser nije dolazio do brejk prilika. Đoković je imao dosta problema sa bekhendom, ali je zato forhend odlično funkcionisao i držao našeg tenisera u igri. Međutim, u osmom gemu, potpuno neočekivano Srbin dolazi do brejka. Vodio je Del Potro sa 40:0, ali je u tom trenutku izgubio koncentraciju, što je Đoković nepogrešivo osetio i uspeo da osvoji pet uzastopnih poena i povede sa 5:3 u setu. Servis za vođstvo bio je neizvestan, bilo je 30:30, ali je tada presudilo veliko Novakovo iskustvo stivano u važnim mečevima.

Od osvojenog brejka u prvom setu, Đoković je preuzeo sve konce igre u svoje ruke. Bio je to najbolji period njegove igre, pa je već u prvom gemu drugog seta imao dve brejk prilike, ali se Del Potro na volšeban način izvukao iz teške situacije. Uspeo je u prvom, ali je “div iz Tandila“ poklekao u trećem gemu. Opet je jedna brejk lopta bila dovoljna Đokoviću da povede sa dva gema razlike.

Nažalost, tada je Đoković popustio na mentalnom planu, tamo gde je oduvek bio najjači. Iznervirale su ga reakcije publike i Del Potrovih navijača, pa je napravio previše neiznuđenih grešaka, dozvolio Argentincu brejk lopte, a ovaj je realizovao drugu. Posle 3:1 za Novaka, došli smo do 4:3 za Del Potra. U osmom gemu je srpski teniser prošao pravu Golgotu. Gem je trajao više od 20 minuta, bilo je sedam izjednačeja, a Argentinac je tri puta imao brejk loptu. Na sreću, sve se dobro završilo, Đoković je odbranio svoj servis, učinio je to kasnije i Del Potro, pa se ušlo u taj brejk. Dodatni, 13. gem nije bio ništa manje uzbudljiv, od prethodnih 12. Prva tri poena pripala su reternerima, Del Potro je prvi napravio dva poena razlike, ali je Đoković kod 4:4 uspeo da natera protivnika na neiznuđenu grešku, a zatim stigne i do dve set lopte. Iskoristio je prvu, pošto je visoki “gaučos“ forhend izbacio u aut. Još je set delio Đokovića od treće krune u Njujorku.

Ogromnu psihološku prednost koju je stekao osvajanjem drugog seta koji je trajao skoro 100 minuta, Đoković je naplatio brejkom u četvrtom gemu trećeg seta, iskoristivši drugu brejk priliku, do koje je stigao fantastičnom defanzivom, uzvrativši i na rivalom smeč udarac. Nije uspeo Đoković da potvrdi brejk u svom narednom servis gemu. Imao je priliku, ali je Del Potro uspeo da jedinu brejk loptu pretvori u ribrejk, pa je ubrzo bilo 3:3, umesto da srpski as vodi sa 4:1.

Plesao je Novak Đoković na ivici žileta i u narednom gemu u kom je servirao. Nesvakidašnjom greškom, dozvolio je rivalu da ima 15:30, ali je tada pružio najbolje od sebe i ponovo poveo u setu, sada sa 4:3. Očigledno umoran i pod pritiskom, Argentinac poklanja Đokoviću dve brejk lopte svojom prvom dvostrukom servis greškom, pa je usledio servis gema srpskog igrača za osvajanje turnira.

Iako je bilo 30:30, činilo se da nema šanse da Đoković ne osvoji odlučujući gem. Tako je i bilo, smeč udarcem stavio je tačku na ovogodišnje izdanje US opena.