Foster novi škotski Vilijam Volas, ”sokolovi” izgubili, ali opstali

Detalj sa utakmice Portugal - Poljska

Večerašnjim utakmicama okončano je prvo izdanje Lige nacija, bar onaj grupi deo.

Portugalija je jedna od četiri ekipe koje će se boriti za prvi trofej Lige nacija. Večeras su nerešenim rezultatom protiv Poljske samo potvrdili prvu poziciju. Domaće je u vođstvo doveo Andre Silva, ali su Poljaci golom Milika sa bele tačke, odneli jedan bod, tek drugi u četiri utakmice.

Šveđani su pobedili Rusiju i, zahvaljujući boljem međusobnom skoru, izborili ulazak u evropsku elitu. ”Tri krune” su golovima Lindelof i Berga savladale ”zbornaja komandu”, kojoj je ovo bio prvi neuspeh.

Mada je nerealno bilo očekivati neuspeh Srbije u duelu sa Litvanijom, Rumunija se nadala da se to može dogoditi i pobedila je Crnu Goru u Podgorici. Jedini gol postigao je Cududean u finišu prvog poluvremena, a ”saučesnik” je golman ”sokolova” Danijel Petković, koji je loše intervenisao posle udarca fudbalera Rumunije sa 25 metara. Mogla je Crna Gora do boda, ali je udarac fudbalera Partizana, Marka Jankovića, sa bele tačke u 72. minutu, odbranio golman gostiju Tatarušanu. Ipak, minimalnim porazom i Crnogorci mogu da budu zadovoljni, pošto za jedan gol imaju bolju gol razliku od Kipra, koji tako kao najlošiji trećeplasirani tim ispada u Ligu D.

Najviše vatre bilo je u Glazgovu gde je Škotska pobedila Izrael u direktnom okršaju za prvo mesto u grupi. Izraelu je bio dovoljan i bod, a već posle 9. minuta igre imali su i prednost jednog gola. Na scenu je tada stupio fudbaler Seltika, Džejms Forest, koji je postigao tri gola i doveo svoj tim do važnog trijumfa. Forest je i na prethodnom duelu u Albaniji bio dvostruki strelac, što ga čini pravim škotskim herojem, poput legendarnog Vilijama Volasa. Izrael je smanjio preko Zahavija u 75. minutu, ali je to bilo sve.

Prvo mesto u Grupi 3, Lige D, osvojilo je tkz Kosovo, koje je ubedljivo pobedilo Azerbejdžan. Trostruki strelac bio je fudbaler Herenvena Arber Zeneli. Malta i Farska Ostrva su remizirali 1:1, a oba gola pala su u prva četiri minuta.