Prema tome – Datome! Fener serijom u finišu slomio prvaka Evrope

Detalj sa meča Fenerbahče - Real

Fenerbahče – Real Madrid 65:63
(22:12, 10:20, 16:12, 17:19)

U reprizi finala Evrolige od prošle sezone, Fenerbahče je, posle dramatičnog finiša, slavio pobedu nad Real Madridom 65:63.

U beogradskom finalu uspešniji su bili Španci, ali se tim Željka Obradovića revanširao na svom parketu i ostao na čelu tabele Evrolige sa učinkom od 14 pobeda i samo jednog poraza. Madriđanima je ovo treći poraz posle polovine takmičenja.

Agresivnom igrom na početku meča domaćin je stekao 6 poena prednosti u 4. minutu, bilo je 8:2, da bi Kerol trojkom primakao šampiona Evrope na koš razlike 11:10. Serijom 6:0, uz dobru rolu Jana Veslog i košem Marka Gudurića, Fener dolazi do 17:10, a na kraju prve deonice i prve dvocifreme prednosti.

„Kralj“ se vratio u drugoj deonici. Kod rezultata 24:12, Real pravi seriju od 8:0, zahvaljujući pogocima Rudija Fernandeza iza linije za tri poena i stiže na prihvatljivih 24:20. Kalinić i Bobi Dikson pogađali su trojke za domaće, ali su odgovor imali i Trej Tompkins i Rudi Fernandez, pa se na odmor otišlo u egalu 32:32.

Treća četvrtina protekla je u tvrdoj igri, sa malo poena. U takvoj postavci tim Željka Obradovića se bolje snašao, uspevao je da poentira iz reketa i imao je više raspoloženih košarkaša, za razliku od gosta, kod koga je proigrao samo Gustavo Ajon. Meksički centar postigao je 8 od 12 poena Madriđana u trećem priodu. U odlučujućih deset minuta ušlo se sa 4 poena prednosti za Fenerbahče, ali treba reći da je Real ostao bez Serhija Ljulja, koji je isključen jer je, posle nesportske u prvoj četvrtini, u ovoj dobiio i tehničku grešku. Međutim, njegov učinak do tada bio je više nego slab, pa je odlični plejmejker ubacio samo dva poena.

Madriđani počinju da igraju mnogo raznovrsnije u napadu u poslednjem periodu, sustigi su prednost domaćina, a košem Tavareša, pet minuta pre kraja, prešli su u vođstvo. Serijom od 7:0 gosti stižu do šest poena razlike, ali Marko Gudurić pogađa trojku na 100 sekudi do završetka. Tompkins je promašio ceo koš u narednom napadu, pa su domaći krenuli po eventualno poravnanje. Trojke su pokušavali, i promašivali Bobi Dikson, Meli i Gudurić, ali je odbijene lopte kupio Fener, da bi Veseli, još jednim monstruoznim zakucavanjem, spustio razliku na samo poen. Ni naredni napad španski tim nije iskoristio, suđena je mrtva lopta, a strelica je pokazala napad za Fenerbahče na 14 sekundi do kraja.

Datome se odlučio na prodor posle 7 senudi i pogodio uz prekršaj Rendolfa za 64:63. Italijan je pogodio i dodatno bacanje, okončao seriju domaćih od 8:0 za rezultat 65:63. Ka košu Fenera se stuštio Kampaco, pokušao jednom parabolom da izbori produžetak, ali nije uspeo u tome, pa je pobeda pripala istanbulskom timu.

Junak meča bio je Luiđi Datome, koji je ubacio 17 poena, uz odlučujući koš i dodatno bacanje. Pratili su ga Jan Veseli sa 13 i Marko Gudurić sa 11 poena. Nikola Kalinić je ubacio jednu trojku. Kod gostiju najefikasniji je bio Rudi Fernandez sa 12 koševa, Kerol je ubacio 11, koliko i Rendolf.