To je Real: VAR ni(je) oštetio Ajaks, Totenhem ,,preslišao“ Borusiju [FOTO+VIDEO]

Ajaks – Real Madrid 1:2 (0:0)
75′ Zijeh – 60′ Benzema, 87′ Asensio

Totenhem – Borisija Dortmund 3:0 (0:0)
47′ Son, 83′ Vertongen, 86′ Ljorente

Fudbaleri Real Madrida pobedili su večeras Ajaks na ,,Johan Krojf areni“ u Amsterdamu 3:1, dok je Totenhem savladao Borusiju iz Dortmunda na Vembliju sa 3:0 u okviru prvih utakmica osmine finala Lige šamiona.

Amsterdamski velikan je od samog starta meča pokušao da se nametne Realu i uz visok presing i dosta ofanzivnu igru stvorio mnogo problema defanzivcima šampiona Evrope. Dušan Tadić je bio ključna figura prvog poluvremena, pošto je nekoliko puta stavio na muke poslednju liniju Madriđana. Prvo je veliku priliku nakon dodavanja srpskog fudbalera imao Nuser Mazraui, ali nije bio precizan. Tadić je nakon toga bio kreator još jedne sjajne šanse za ,,kopljanike“, ali ovog puta u još boljoj situaciji nije se snašao Hakim Zijeh.

I sam Tadić se oprobao, nešto pre propuštene šanse Zijeha, ali ga je stativa sprečila da matira Tiba Kurtou. Veliko slavlje na ,,Johan Krojf areni“ usledilo je u 37. minutu kada je Nikolas Taljafiko postigao pogodak nakon očajne reakcije Kurtoe. Međutim, nakon što se slavlje navijača okončalo, sudija Damir Skomina je posle intervencije VAR tehnologije poništio pogodak Ajaksa zbog ofsajda najboljeg aktera domaćih – Tadića. Ova odluka donela je velike polemike da li je ovo bio ofsajd ili ne i pored svega.

Kazna za sve promašaje domaćih stigla je u drugom poluvremenu. Vinisijus Žunior je dobio više prostora, što je Brazilac odmah i iskoristio sjajnim solo prodorom i asistencijom za Karima Benzemu koji u 60. minutu donosi vođstvo Real Madridu. Petnaest minuta kasnije, Ajaks je stigao do izjednačenja posle pogotka Hakima Zijeha, koji se iskupio za onaj promašaj iz prvog poluvremena.

Izgledalo je kao da će Ajaks ipak zasluženo ostati neporažen, ali u 87. minutu Real dolazi do trijumfa posle gola Marka Asensija nakon centaršuta Danija Karvahala za konačnih 1:2. Reklo bi se, i pored slabe igre: ,,To je Real Madrid.“

Totenhem je jednom nogom u četvrtfinalu Lige šampiona, posle večerašnje ubedljive pobede nad Borusijom iz Dortmunda.

“Pevci“ su slavili sa 3:0, a sve golove postigli su u drugom poluvremenu, dva u samom finišu utakmice.

Prvo uzbuđenje dogodilo se u 7. minutu, tada je Lukas Leiva volejem zahvatio loptu, ali je ona prozujala pored stative gostiju. Prave šanse nije bilo sve do 35. minuta, a stvorili su je gosti. Tomas Dilejni je dobro šutirao, ali je Loris bio na visini zadatka. “Milioneri“ su zapretili i u polednjem minutu prvog poluvremena, tada je Zagadu glavom naciljao gol domaćina, ali se francuski golman još jednom istakao.

Samo što je počelo drugo poluvreme Totenhem je poveo. Jan Vertongen je odlično centrirao sa leve strane, lopta je pala na nogu Korejcu Sonu, kome nije bilo teško da je sa pet metara pošalje u mrežu Burkija. Svemu je prethodila velika greška defanzivaca gostiju na njihovoj polovini.

Narednih pola sata protekli su u igri na sredini terena, ni jedni ni drugi nisu želeli preterano da rizikuju, pa golmani nisu imali previše posla. U 83. minutu Serž Orije je ubacio sa desne strane, a u kaznenom prostoru nemačkog tima našao se Vertongen, što je iznenadilo odbranu gostiju i Belgijanac je, u stilu centarfora, poslao loptu iza leđa Burkija.

Već je to bila velika prednost Totenhema, onakva kakvu su priželjkivali, ali se tri minuta kasnije u strelce upisao i rezervista Ljorente, što je izazvalo pravi delirijum na Vembliju. Korner je izveo Eriksen sa leve strane, Španac je okrznuo loptu glavom, taman toliko da ona završi u suprotnom uglu, u maloj mreži. Zanimljivo je da je Ljorente u igru ušao samo dva minuta pre nego što je postigao gol.

Borusija će sigurno pokušati da dostigne ovu prednost Engleza, ali će to biti gotovo nemoguć zadatak, pogotovo jer će Totenhem biti jači i za Harija Kejna i, verovatno, Dele Alija.