Siti bolji sa 10, nego sa 11 fudbalera, Šalke pao u finišu [VIDEO]

Šalke – Mančester Siti 2:3(2:1)
Bentaleb 38'(p), 45'(p) – Aguero 18’, Sane 85’, Sterling 90’

Uzbudljiv meč odigran je na ”Veltins Areni” u Gelzenkirhenu, nama poznatoj po onoj nesrećnoj utakmici protiv Argentine na Mundijalu 2006. godine.

Mančester Siti je slavio protiv domaćeg Šalkea, što nije senzacija, ali treba reći da su gosti gubili 2:1 do 85. minuta, a pritom su poslednjih dvadesetak minuta igrali sa igračem manje. Ipak, kvalitet je došao do izražaja u samom finišu, pa je šampion Engleske ostvario važnu pobedu.

Počelo je kako se očekivalo. Siti je preuzeo inicijativu, pritiskao poslednju liniju domaćina, a prvu šansu stvorio je u 7. minutu, kada je Serhio Aguero, na njemu nesvojstven način, glavom gađao pod prečku, ali je Ralf Ferman bio oprezan, pa su gosti dobili samo korner. Ipak, desetak minuta kasnije, golman Šalkea morao je po loptu u mrežu. Jedan od krivaca je i on, pošto su se odbrambeni igrači “kraljevsko plavih” nepotrebo poigravali ispred svog kaznenog prostora, Ferman je dodao Brumi, a ovome je loptu oteo David Silva i uposlio Aguera, kome nije bilo teško da je plasira u praznu mrežu. Domaći su protestovali jer je u tom trenutku jedan njihov fudbaler ležao na sredini terena, ali se nakon odgledanog snimka, odluka nije promenila, engleski šampion je poveo na Veltins areni.

Prvu šansu za Šalke imao je Mark Ut u 25. minutu, dobro je šutirao, a lopta je prošla tik pored stative gola gostiju. Na drugoj strani pokušavali su Sterling i De Brujne, ali se rezultat nije menjao. U 38. minutu Kaliđuri je tukao prema golu Sitija, lopta je pogodila u ruku Otamendija, pa je ponovo bilo posla za VAR sistem. Nakon dugog većanja, dosuđen je penal za Šalke, a žuti karton za Argentinca. Siguran realizator bio je Alžirac Nabil Bentaleb, koji je loptu poslao u jednu, a golmana Edersona u drugu stranu.

Tu nije bio kraj uzbuđenjima u prvom delu. Igrao se 45. minut kada je u kaznenom prostoru gostiju pao Senegalac Salif sane. Po mišljenju sudije, njega je odgurnuo Fernandinjo, pa je Šalke dobio novi penal. Još jednom je Bentaleb bio uspešniji od brazilskog golmana, pa je nemački vicešampion otišao na odmor sa prednošću.
Suočeni sa negativnim rezultatom, gosti su od samog starta drugog poluvremena svim silama krenuli ka golu Fermena. Posle samo dva minuta igre videli smo dobar udarac Kevina De Brujnea, srećom po golmana domaćih, pored gola. Usledilo je sijaset akcija gostiju oko kaznenog prostora Šalkea, ali su Sehio Aguero, Sterling i David Silva preterivali sa solo prodorima. Naredni šansu imao je Gundogan, ali je i njegov udarac završio pored gola u 56. minutu.

Akcije domaćih naglo su skočile u 68. minutu, kada je Otamendi napravio prekršaj na sredini terena i zaradio druži žuti, odnosno crveni karton, pa su gosti morali da nastave s desetoricom. Ipak, Šalke nije imao snage, ni sa igračem više da napadne engleskog šampiona, već se opredelio za čuvanje prednosti, i eventualno neku kontraakciju, ukoliko se prilika ukaže.

Siti se nije obazirao na brojčani deficit, igrao je i dalje svoju igru, pa beležimo još jedan dobar udarac De Brujnea. U 85. minutu dosuđen je slobodan udarac za goste sa 25 metara od gola Fermana. Izveo ga je Liroj Sane, bivši fudbaler Šalkea, i poslao pravi projektil u levi ugao Fermanove mreže, koja je jedva izdržala silinu udarca, 2:2.

Ni tu nije bio kraj, u 90. minutu Ederson je dugom loptom, iz svog kaznenog prostora, pronašao Rahima Sterlinga u kaznenom prostoru domaćih, ovaj je izdržao duel sa Očipkom i rutinski plasirao loptu pored istrčalog Fermana za 3:2. Siti je napravio pravi podvig, pošto je sa igraćem manje preokrenuo rezultat i minus od jednog gola pretvorio u svoj trijumf u poslednjih pet minuta i tako jednom nogom zakoračio u četvrtfinale.

Revanš je na programu 12. marta u Mančesteru.