Pjontek srušio Austriju, Azar vodio Belgiju do trijumfa nad Rusijom, Hrvati jedva protiv Azera

Prvog dana kvalifikacija za naredno Evropsko prvenstvo u fudbalu igrane su utakmice u grupama C, E, G i I.

U C grupi sigurne pobede zabeležili su Holandija i Severna Irska. “Lale“ su već u prvom minutu, preko Depaja, načele mrežu Belorusa. Ubrzo se u strelce upisao i Vajnaldum, da bi Depaj sa bele tačke u 55. minutu, postigaotreći, a svoj drugi gol. Defanzivac Liverpula, Virdžil van Dajk, postavio konačan rezultat u 86. minutu i uputio lepu pozivnicu navijačima za okršaj sa Nemačkom u nedelju u Amsterdamu.

Severni Irci su se dugo mučili sa Estoncima, a sve je bilo lakše posle vodećeg gola Mekgina u 56. minutu. Selekciju sa Baltika dotukao je Dejvis, koji je realizovao jedanaesterac u 75. minutu.

Vicešampioni sveta, fudbaleri Hrvatske, očekivali su znatno lakšu pobedu protiv Azerbejdžana a, ispostavio se da je to bio račun bez krčmara. Nisu gosti bili impresionirani time što su za rivala imali finalistu poslednjeg Mundijala, i to na njegovom terenu, pa su u 19. minutu došli u vođstvo, lepim golom Šejdajeva. Isti fudbaler je nešto ranije propustio veliku priliku za svoju selekciju. Hrvatska je izjednačila u samom finišu prvog dela, kada se u gužvi najbolje snašao Barišić i iz neposredne blizine zakucao loptu u mrežu. Pobedu domaćoj reprezentaciji doneo je Andrej Kramarić tek u 78. minutu, kada je preciznim udarcem pogodio sam ugao gola koji je branio Agajev.

Važnu pobedu u ovoj grupi ostvarila je Slovačka, koja je u Trnavi bila bolja od Mađarske. Strelci za Slovake bili su napadač Herte Duda u prvom, odnosno Rusnak u drugom poluvremenu.

Na teren su izašle i sve ekipe iz grupe G, a najzanimljivije je bilo u Austriji, gde su Poljaci golom sjajnog Krištofa Pjonteka, novog golgetera Milana, odneli bodove. Jedini gol postignut je u 69. minutu, a Pjontek je glavom loptu ubacio u mrežu Lindnera. Imali su domaći svoje šanse, u samom finišu su prilike propustili Jano i Alaba, pa su velika tri boda otišla u Poljsku.

Pobednika nije bilo u duelu Izraela i Slovenije. Gosti su poveli preko u drugom poluvremenu preko Šporara, ali je ubrzo izjednačio Zahavi. Makedonci su zabeležili prvu pobedu pod novim imenom, u Skoplju je savladana Letonija sa 2:1. Sve je bilo rešeno u prvih pola sata, Alioski u 11. i Elmas u 29. minutu doneli su dva gola prednosti domaćinu, a počasni gol za Letonce pstignut je u 87. minutu preko Isajevsa. U sudijskoj nadoknadi fudbaler Fenera, Elif Elmas, još jednom se upisao u strelece za konačnih 3:1.

Što se grupe I tiče, Kazahstan i Kipar su ranije danas ubedljivo porazili Škotsku, odnosno San Marino, dok su večeras, u derbiju dana, snage odmerili Belgija i Rusija.

Bronzani sa Mundijala, reprezentativci Belgije, zabeležili su važnu pobedu, zahvaljujući dvostrukom strelcu Edenu Azaru. Domaće je u vođstvo doveo Tilemans u 15. minutu, a Rusi su izjednačili minut kasnije preko Čeriševa, ali je golu prethodila velika greška golmana “crvenih đavola“, Tiba Kurtoe. Ipak, u finišu poluvremena Azar je sa bele tačke doneo novu prednost domaćina, da bi vezista Čelsija postavio i konačan rezultat u 88. minutu utakmice.