Sterling pojeo “knedličke“, Ronaldo nije pomogao Portugalcima da sruše Ukrajinu, efikasni svetski prvaci

Nastavljene su kvalifikacije za naredno Evropsko prvenstvo utakmicama u grupama A, B i H.

Kolo u grupi B, u kojoj je i Srbija, povela je reprezentacija Luksemburga. To je epilog prvog kola, pošto su u derbiju Portugalija i Ukrajina igrali bez golova u Lisabonu, što nije rezultat koji odgovara “orlovima“, s obzirom da će prvak Evrope morati da igra na pobedu protiv Srbije u ponedeljak. Šansi na “La Lužu“ bilo je na obe strane, više ih je imao domaćin, ali je mreža Pjatova ostala netaknuta. Kristijano Ronaldo, koji se vratio u nacionalni tim, pošto je propustio Ligu nacija, dosta se trudio, ali bez konkretnog učinka. Portugalci su postigli jedan gol u prvom poluvremenu, ali je on poništen zbog ofsajda u kome se nalazio Karvaljo.

Luksemburg je još jednom potvrdio da više nije “topovsko meso“ i ne služi za gol razliku. Kvalifikacije su započeli trijumfom nad Litvanijom, mada su gosti prvi poveli preko Černiča. U finišu prvog dela poravnao je Bareiro, fudbaler Majnca, da bi posle desetak minuta u nastavkuŽerson Rodrigez postigao gol za, ispostaviće se, pobedu domaćina.

Meč na Vembliju trebalo je da bude derbi, ali su Englezi zahvaljujući raspoloženom Rahimu Sterlingu, lako izašli na kraj sa “knedličkama“. Napadač Mančester Sitija je pogodio mrežu Pavlenke prvi put u 24. minutu, da bi u nadoknadi prvog poluvremena Hari Kejn realizovao jedanaesterac za 2:0. U nastavku je Sterling još dva puta tresao mrežu Čeha, a jednom je sopstvenu mrežu zatresao defanzivac gostiju Tomaš Kalas. Tako je “Gordi Albion“ nagovestio velike mogućnosti u ovom ciklusu, koji je otvorio “peticom“.

Sve tri gostujuće ekipe slavile su očekivane pobede na startu takmičenja u Grupi H.

Svetski šampioni Francuzi, već posle prvih 45 minuta u Kišinjevu, pokazali su Moldavcima ko je ko u fudbalu. Golovima Grizmana, Varana i Žirua, u intervalu od samo 12 minuta, “trikolori“ su rešili sve dileme, ukoliko ih je uopšte i bilo. Francuzi su spustili gas u nastavku, ali su postigli još jedan gol, preko Kilijana Mbapea u 87. minutu, ali su i domaći stigli do počasnog gola preko Ambrosa u 89. minutu.

Turska je osvojila važne bodove u Albaniji pošto je golovima Jilmaza u prvom, i Čalhanoglua u drugom poluvremenu, slavila sa sigurnih 2:0. Probleme nije imao ni Island, slavio je 2:0 u Andori, a strelci su bili Bjarnason i Kjartanson. Reprezentacija sa Ostrva najavila je da bi mogla i na treće uzastopno veliko takmičenje.