,,Orlovi“ preživeli Lisabon [VIDEO]

Portugalija – Srbija (1:1)
42′ Danilo – 7′ Tadić (p)

Fudbaleri reprezentacije Srbije remizirali su večeras u Lisabonu protiv Portugalije rezultatom 1:1 u okviru prvog meča kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine.

SRBIJA: Dmitrović – Rukavina, Milenković, Spajić, Mladenović – Maksimović – Lazović (od 69. Živković), Gaćinović (od 21. Radonjić) , Tadić, Ljajić (od 87. Milinković-Savić) – Mitrović.

PORTUGALIJA: Rui Patrisio – Žoao Kanselo, Pepe, Dijaš, Gereiro – Danilo, Vilijam Karvaljo, Silva – Rafa (od 84. Gedeš), Kristijano Ronaldo (od 31. Pici), Sousa (od 58. A.Silva).

U premijernom kvalifikacionom meču za prvenstvo Evrope 2020. godine, selekcija Srbije je pružila solidan otpor Portugalcima, kojima je ovo drugi meč u ovim kvalifikacijama, ali činjenica je da su domaći propustili mnogo više prilika za trijumf na stadionu ,,Luž“.

Domaći tim je meč rešio da igra napadački i već u četvrtom minutu imali su pogodnu prilliku za vođstvo. Uroš Spajić je pogrešio u petercu Srbije, oklevao je da izbaci loptu koja je potom došla do Kristijana Ronalda, ali je napadač Juventusa promašio čitav gol.

Dva minuta kasnije, usledio je prvi ozbiljniji napad naše selekcije. Dušan Tadić je poslao maestralnu loptu preko odbrane Portugalije za Mijata Gaćinovića, kojeg ruši golman Rui Patrisio, lopte u tom momentu nije bilo ni na vidiku i sudija Simon Marčinjak je pokazao na belu tačku. Siguran izvođač je bio Tadić za vođstvo Srbije.

Gaćinović je ubrzo zbog povrede napustio igru, a umesto njega šansu je dobio Nemanja Radonjić.

Nisu domaći časili ni čas već su odmah krenuli sa naletima. Kristijano Ronaldo je šutirao sa distance u devetom minutu, ali sjajno je odbranio Marko Dmitrović.

Imali su Portugalci u 11. minutu veoma dobru šansu da ugroze gol Dmitrovića, ali je Rukavina nakon centaršuta sa desne strane, po zemlji, otklonio opasnost.

Portugalci su nastavili da napadaju, odbrana Srbije delovala je dezorjentisano u tim momentima, a novu odličnu šansu propustio je Rafa Silva u 15. minutu. Ponovo je izvanredno reagovao Marko Dmitrović. Branio je golman Eibara sve što je mogao u tim trenucima.

Aleksandar Mitrović je u 20. minutu oprobao udarac glavom nakon kornera Tadića, ali bio je to lak zadatak za golmana Patrisija.

To je bila jedna od malobrojnih situacija kod gola domaćih, s obzirom na to da su fudbaleri selektora Santoša napadali iz minuta u minut, ali Srbija se uspevala odbraniti. Veliki hendikep za Portugalce dogodio se u 31. minutu kada je Krstijano Ronaldo, baš kao i Gaćinović, zbog povrede, napustio teren.

Sve i da su na golu selekcije Srbije stajala dva Marka Dmitrovića, ne bi bilo dovoljno da se odbrani šut Danila Pereire iz 42. minuta igre. Povukao je Danilo loptu iz srca sredine terena, niko od naših igrača nije reagovao kako bi ga sprečio u nameri da se stušti ka golu, a onda je visoki vezista raspalio loptu sa dvadesetak metara pod prečku nemoćnog Dmitrovića za izjednačenje. Vezni red Srbije definitivno nije bio na nivou večeras.

U finišu sadržajnog prvog poluvremena Srbija je imala šansu za novo vođstvo. Centrirao je Radonjić, Mitrović je spustio glavom za Tadića, ali kapiten ,,orlova‘‘ je ometen šutirao preko gola sa oko sedam metara.

Ističemo oštar start Pepea nad Tadićem, koji se, srećom, nije završio teže po srpskog kapitena, dok je defanzivac Portugalije sankcionisan žutim kartonom.

Nešto bolje je Srbija započela drugi deo meča. Ljajić je sa ivice šesnaesterca imao priliku da se namesti, i neometano šutira, ali je bio neprecizan pošto je lopta otišla iznad gola. Igralo se veoma žustro na obe strane, prilike su se propuštale, a potom je došao 73. minut kada je Antonio Rukavina igrao rukom u svom šesnaestercu, sudija Marčinjak je isprva pokazao na jedanaesterac za Portugaliju, ali je potom linijski sudija reagovao i dosudio ofsajd, koji je prethodio sportnoj situaciji.

Imala je Srbija mnogo problema i do kraja meča u defanzivi, namučili su Portugalci zadnju liniju ,,orlova“, ali nekako su odbijeni svi ti napadi domaćeg tima.

Umalo da Portugalci dođu do trijumfa u finišu, ali sreća je bila na strani Srbije, pa su pokušaji aktuelnog branioca trofeja završavali pored gola Marka Dmitrovića.

Ova reprezentativna pauza je gotova, a srpska reprezentacija će svoj naredni meč u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo odigrati 7. juna protiv Ukrajine u gostima.