Bosanci strepeli posle vođstva od 2:0, neverovatne završnice u Oslu i Bazelu, Kvaljarela ušao u istoriju

Kvaljarela

Utakmice 2. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. odigrane u utorak obilovale su golovima i preokretima.

Iznenađenja nije bilo u Parmi gde je Italija napunila mrežu Lihtenštajna, a Fabio Kvaljarela ušao u istoriju italijanskog fudbala kao najstariji igrač koji je postigao gol za nacionalni tim. Napadač Sampdorije je sa 36 godina i 54 dana bio dvostruki strelac protiv nejakih gostiju, oba puta iz penala.

„Azuri“ su jedini tim sa maksimalnim učinkom posle dva kola u grupi J, a priliku da im bude uz bok propustila je Bosna i Hercegovina, koja je igrala nerešeno sa Grčkom u Zenici.

Bosna je furiozno počela utakmicu na Bilinom polju i već posle 15 minuta vodila sa 2:0. Igrom „zmajeva“ je dirigovao Miralem Pjanić koji je u 10. minutu izveo korner posle kojeg je Edin Višća „načeo“ goste. Pet minuta kasnije vezista Juventusa je iskoristio tragično postavljen živi zid i iz slobodnog udarca sa 25 metara duplirao prednost svog tima.

Ekipa koju vodi Robert Prosinečki je od gotovog napravila veresiju za nepuna dva minuta igre u drugom poluvremenu. Fortunis je u 64. minutu iznudio penal i smanjio zaostatak Helena, a čim su „zmajevi“ krenuli sa centra Miralem Pjanić je dobio direktan crveni karton zbog oštrog starta. Sa igračem manje Bosanci su odolevali do 85. minuta, kada je Kolovos zakucao loptu pod prečku za 2:2.

U trećoj utakmici grupe J Finska je slavila na gostovanju u Jermeniji.

U grupi F Španija i Rumunija nisu imale problema sa autsajderima Maltom, odnosno Farskim ostrvima, ali je burno bilo u Oslu, gde su Norveška i Švedska podelili bodove u dramatičnoj završnici. Norvežani su vodili sa 2:0, pre nego što je Klaeson u 70. minutu vratio nadu Šveđanima. Gosti prave preokret srećnim i spretnim golovima Kvaisona u 86. i 91. minutu, ali je Ola Kamara u sedmom minutu nadoknade posle kornera glavom savladao Olsena za konačnih 3:3 i bod Norvežana.

Istim rezultatom završen je i meč u Bazelu između Švajcarske i Danske, iako su „sajdžije“ do 84. minuta vodile sa 3:0. Danci su u preostalom vremenu šokirali domaću publiku i stigli do boda. Iz ovog remija je najviše profitirala Irska, koja je golom Hurahana iz slobodnog udarca savladala Gruziju i posle dva kola ima maksimalnih šest bodova.