Zvezda mora na popravni, Budućnost uzvratila udarac

Kej Si Rivers

Budućnost – Crvena zvezda 80:72
(18:25, 27:25, 21:8, 14:14)

Crvena zvezda nije iskoristila prvu meč loptu u finalnoj seriji plej-ofa ABA lige, pa pehar namenjen šampionu regionalnog takmičenja ostaje još neko vreme u Podgorici.

U trećoj utakmici finala crveno-beli su pokazali dva potpuno različita izdanja u dva poluvremena i pomogli Podgoričanima da ih prvi put ove sezone savladaju, a tako i smanje na 2:1 u finalnoj seriji.

Četvrta utakmica finala plej-ofa igra se u petak u Podgorici.

Bez Perperoglua i Reglanda, u paklu „Morače“ Zvezda je počela samouvereno. Pod dirigentskom palicom Filipa Čovića, koji je sa dve trojke u prvoj četvrtini utišao krvožedne „varvare“, crveno-beli su otišli na plus 9 (14:23) i kontrolisali igru.

Krajem prve i početkom druge četvrtine razgoropadio se Kej Si Rivers i posle njegove trojke Zvezda je prvi put imala dvocifrenu prednost (18:28). Gordić i Danilo Nikolić su dali veštačko disanje svom timu, ali je u 16. minutu Goga Bitadze napravio nesportski faul odgurnuvši Riversa, usledila je i tehnička greška klupi Budućnosti i Zvezda je poklon maksimalno iskoristila.

Za nepuna dva minuta crveno-beli su pobegli na 12 poena prednosti (34:46) i niko nije mogao da sluti da će to biti kraj njihove prave igre u „Morači“. Problemi su počeli posle treće lične greške Filipa Čovića. Zvezda je izgubila organizaciju napada i do kraja poluvremena poentirala je isključivo sa linije slobodnih bacanja, ali je uspela da sačuva pet poena prednosti (45:50) prilikom odlaska na odmor.

A onda u drugom poluvremenu raspad Tomićevog sistema.

Stao je šut za tri poena, stao je Rivers, koji je u prvih 20 minuta postigao 19 poena, bez promašaja iz igre, stala je Zvezda.

Koti Klark je doneo preko potrebnu energiju Podgoričanima, koji su u 26. minutu stigli do izjednačenja (56:56) i primorali Tomića da traži tajm-aut. To nije pomoglo, jer se nemoć u napadu crveno-belih nastavila, a posle serije Budućnosti od 16:1, domaći tim je prvi put imao plus 10 (66:56).

Za prvih 20 minuta crveno-beli su pogodili 7 trojki iz 15 pokušaja, a u trećoj četvrtini samo jednu iz osam šuteva.

U poslednjoj četvrtini ni Budućnost nije uspevala da prelomi rezultat u svoju korist, niti je Zvezda pronašla rešenje u napadu. Čović je zbog pete lične greške morao van igre u 36. minutu, a dva i po minuta pre kraja Džekson je pogodio trojku za 75:65 i sudije su mogle da „sviraju kraj“.

Noris Kol je sa 20 poena bio najefikasniji kod pobednika, Koti Klark je postigao 14, a Edvin Džekson 10 poena. U Zvezdi je Rivers ostao na 19 poena iz prvog poluvremena, Beron je postigao 12, a Cirbes i Čović po 10 poena.