Mekalum poslao Jokića na raspust, Portland u finalu Zapada

Nikola Jokić

Denver – Portland 96:100 (29:17, 19:22, 24:32, 24:29) – 3:4 u pobedama

Denver Nagetsi nisu uspeli da dobiju još jednu majstoricu ove sezone i plasiraju se u finale Zapadne konferencije. Oni su u odlučujućoj sedmoj utakmici poraženi u svom Pepsi Centru od Portlanda 100:96 i tako su završili ovogodišnju sezonu u polufinalu Zapada.

I pored toga što su još u prvom poluvremenu imali vođstvo od 17 poena razlike, košarkaši Denvera su loše igrali u drugom poluvremenu, a imali su protiv sebe i neverovatnog Si Džej Mekaluma, koji je sa 37 poena, gotovo sam, pobedio Nagetse. Nikola Jokić je odigrao dobar meč, bio je još jednom najefikasinji u svom timu, ali bez pravih saradnika u ovom odlučujućem duelu. Protivnik Portlanda u finalu Zapada biće aktuelni šampioni Golden Stejt Voriorsi.

Fantastičnom odbranom na najboljem košarkašu Portlanda Demijanu Lilardu, Denver je kontrolisao igru i rezultat, pa je nakon uraganskog početka brzo stekao dvocifrenu prednost 25:15. U tim trenucima Nikola Jokić je ubacio osam poena, uključujući i dve trojke. Goste je u životu održavao Si Džej Mekalum, jedini raspoložen košgeter, ali je razlika na kraju prve četvrtine već iznosila +12.

Ništa se nije promenilo ni u prvih nekoliko minuta drugog perioda, iako je na parketu bila rezervna postava Nagetsa. Ubrzo je razlika iznosila maksimalnih 17 poena, 39:22. Od tog trenutka usledio je mali pad u igri Denvera, Mekalum je rešetao koš domaćih, a priključio se i Lilard, koji je prve poene ubacio tek polovinom druge deonice. Prednost Denvera stabilizovala se na desetak poena, a gosti su veliki broj koševa postigli sa linije penala. Na poluvremenu je bilo 48:39 za domaći tim. Nikola Jokić je postigao 13 poena uz 5 skokova, ali bez asistencije. Raspoloženi su bili i ostali starteri Denvera, dok je najefikasniji na meču bio Mekalum sa 15 koševa.

Blejzersi su se potpuno vratili u meč u trećem periodu. Zahvaljujući nepogrešivom Si Džej Mekalumu brzo su spustili razliku na -3, odgovorio je Jokić, pogađajući sa distance, ali je i “napunio“ penalima visoke igrače gostiju. Maler za Portland dogodio se sredinom deonice, tada se povredio Rodni Hud, pa su morali dalje bez odličnog šutera. U poslednjem minutu treće četvrtine Portland je čak i poveo, ali se u odlučujućih 10 minuta ušlo sa poenom razlike za Nagetse, 72:71.

Pad u igri Denvera doživeo je kulminaciju u poslednjoj četvrtini. Portland je stekao pet poena prednosti a domaćin je ušao u napadačku krizu. Niko nije uspevao da pogodi, Jokić je postigao 5 vezanih poena, ali je onda promašio nekoliko šuteva. Šta tek reći za Mareja, Mildapa i Herisa. Priliku za priključak imao je Denver u dva navrata, prvi put posle blokade Jokića, Marej je izblokiran u kontri od Mekaluma, a drugi put je Jokić prodao loptu na dodavanju, što je Liliard kaznio trojkom.

Drama je dostigla vrhunac u poslednja dva minuta. Denver je sa četiri brza poena uhvatio priključak, došao na 93:94, ali je opet pogodio Mekalum, a promašio Jokić na drugoj strani. Marej je uspeo da ponovo smanji na poen razlike na 30 sekundi do kraja. Na 11 sekundi pre kraja Mekalum se podigao na šuta za dva i pogodio, ubacivši svoj 37 poen. Odmah je fauliran Jokić, ali je srpski centar pogodio samo jedno bacanje, da bi na drugoj strani Tarner pogodio oba i odveo svoj tim na 4 koša razlike, na 8 sekundi pre kraja. Poslednji šut u odličnoj sezoni Denvera, uputio je Jokić za tri poena, ali je pogodio samo obruč.

Nikola Jokić je poslednji meč u sezoni završio sa dabl-dabl učinkom, 28 poena i 13 skokova. Imao je samo dve asistencije, ali i 4 blokade. Džamal Marej je sakupio nekako 17 poena, a dvocifreni su bili i Heris sa 15, odnosno Milsap sa 10 koševa.

Najbolji pojedinac meča, Si Džej Mekalum je uz 37 koševa imao i 9 skokova. Lilard nije imao zapažen košgeterski učinak, ubacio je 13 koševa, ali je uhvatio 10 lopti i podelio 8 dodavanja. Iznenadili su Tarner sa 14 i Kanter sa 12 poena.