Novak ne može protiv dva rivala: Umor i Nadal jači od najboljeg igrača sveta

Novak Đoković

Novak Đoković – Rafael Nadal 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

Rafael Nadal je pobednik Mastersa u Rimu. Nadal je u sjajnom finalu savladao umornog i istrošenog Novaka Đokovića, koji je uspeo da osvoji set i najavio da će u Parizu biti veliki Nadalov konkurent u borbi za trofej.

Za sve u životu postoji prvi put pa i za ono što je Nadal napravio u prvom setu. Nikada ranije, u 53 međusobna duela, nije se dogodilo da Đoković ili Nadal osvoje set sa nulom, a upravo je to napravio „kralj šljake“. Skoro šest sati trajali su Novakovi dueli sa Argentincima u četvrtfinalu i polufinalu i od prvog poena bilo je evidentno da će najbolji teniser sveta osim Nadala morati da se bori i proti još jednog elikog protivnika, umora.

Već u prvom gemu Nadal je napravio brejk, ubrzo je poveo i sa 4:0, a kada je nakon 11 minuta velike borbe u petom gemu stigao do još jednog brejka bilo je jasno da će Đoković prvi put u mečevima sa Nadalom izgubiti set sa 6:0. U tom prvom setu Đoković je imao 8 vinera, četiri manje od rivala, ali je napravio 8 neiznuđenih grešaka više.

Želela je publika u Rimu neizvesnije finale, ovacijama je pozdravila Đokovića u pauzi između dva seta, a on je znao da uzvrati na pravi način. U prvom gemu drugog seta
odservirao je tri asa i prekinuo Nadalov niz.

Bio je to nagoveštaj uzbuđenja koje dolaze, Đoković je u sedmom gemu spasao tri vezane brejk lopte, da bi u desetom gemu svoju tek drugu priliku za brejk pretvorio u izjednačenje i uveo meč u treći set na opšte oduševljenje publike u Rimu.

Umor koji je Novak osećao od početka meča nije netragom nestao, a energetska popuna iz drugog seta se potrošila i u trećem je na terenu postojao samo Nadal. Brejk u prvom gemu odredio je dalji tok seta, a nakon još jednog Španac je poveo sa 4:1. Nadal je lako priveo meč kraju i stigao do svoje 34. masters titule u karijeri, a devete u Rimu.