Davidovac doneo Zvezdi prednost na startu finalne serije

Dejan Davidovac

Crvena zvezda – Partizan 98:94
(30:22, 18:18, 25:28, 25:26)

Košarkaši Crvene zvezde su u prvoj utakmici finala plej-ofa pobedili Partizan sa . Do prednosti u finalnoj seriji crveno-beli su došli zahvaljujući sjajnom šutu za tri poena u prvom poluvremenu, ali i u samoj završnici utakmice, kada su crno-beli zapretili da će napraviti preokret.

Prvo poluvrema, ali pre svega prvu četvrtinu, obeležio je sjajan šut Crvene zvezde za tri poena, koji je i napravio najveću razliku. Beron i Davidovac su sa po dve pogođene trojke otvorili utakmicu, a crveno-beli su za dva poena prvi put pogodili tek u 6. minutu kada je Ristić zakucao za 17:9.

Ni tajm-aut Trinkijerija nije prekinuo Zvezdin rafal trojki, a posle pogotka Dobrića izabranici Milana Tomića su u 7. minutu prvi put otišli na plus 10 (23:13).

Renfro je malo razmrdao crno-bele i posle njegovih pet vezanih poena Partizan je prišao na samo tri poena zaostatka, ali je Zvezda bolje finiširala u prvom periodu i na mali odmor otišla sa plus 8 (30:22). Zvezda je u prvoj četvrtini pogodila samo jedan šut za dva poena iz četiri pokušaja, ali je zato ubacila sedam trojki iz 11 pokušaja.

Crno-beli su u drugoj deonici nekoliko puta hvatali priključak i prilazili na tri poena minusa, ali bi po pravilu u tim trenucima gubili loptu ili promašivali otvorene šuteve, što je Zvezda kažnjavala. Posle trojke Marinkovića za 39:36 usledila je serija crveno-belih u režiji Dobrića i Davidovca od 8:0 i na poluvreme se otišlo sa osam poena prednosti u korist aktuelnog šampiona.

Zvezda je posle 20 minuta imala trojicu dvocifrenih igrača. Beron i Simanić su postigli po 11, a Davidovac 10 poena. U Partizanu je najraspoloženiji bio Marinković sa 11 poena.

Vanja Marinković

Drugo poluvreme počelo je snažnim zakucavanjem Odža, uz faul Gagića za 51:40. Bila je to uvertira da će Zvezdin centar dominirati u narednih pet minuta. Odžo je skakao, razgrtao igrače Partizana, postigao osam poena i čuvao Zvezdinu prednost, sve gok Markus Pejdž nije veza dve trojke. Crno-beli su ponovo prišli na tri poena minusa (57:54), ali ni ovoga puta nisu mogli više od toga.

Posle Tomićevog tajm-auta Dobrić i Simanić su ubacili trojke, Ristić lake poena posle ofanzivnog skoka, Čović slobodna bacanja i Zvezda je ponovo bila na plus 8 (67:59). To je bila razlika do poslednje sekunde treće četvrtine, kada je Novica Veličković pogodio trojku uz zvuk sirene za 73:68 i nadu crno-belih.

Odmah na početku poslednje deonice isključen je trener Partizana Andrea Trinkijeri zbog dve tehničke greške koje su bile posledica protesta na odluku sudija. U istom trenutku i Zagorac je dobio petu ličnu grešku, što je Zvezda maksimalno naplatila i sa linije slobodnih bacanja, a potom i posle trojke Čovića, ponovo stekla dvocifrenu prednost (81:71).

Novu nadu crno-belima dale su trojke Renfroa i Veličkovića. Do kraja utakmice ostalo je šest minuta, a Zvezda je vodila sa 82:77. Nastavio je Renfro kao u transu, praktično sam igrao u napadu Partizana, serijom poena kaznio promašaje Berona i doveo crno-bele do prvog vođstva (83:84), tri i po minuta pre kraja.

Zvezda je bila zbunjena, ali ne i izgubljena. Davidovac je prekinuo nalet crno-belih sa linije slobodnih bacanja, a Rivers prvim pogotkom iz igre za 88:84, primorao Partizan na minut odmora, dva minuta pre kraja.

Držali su crno-beli priključak i priliku za neizvesnu završnicu, ali su to sprečili Davidovac i Dobrić. Dva uzastopna napada Zvezde završena su trojkama, prvo Davidovca, potom i Dobrića i Zvezda je u poslednji minut ušla sa prednošću od šest poena (94:88).

Istina, trojka Pejdža, sedam sekundi pre kraja, donela je novu neizvesnost (96:94), ali je Davidovac, hladan kao špricer, iskoristio dva slobodna bacanja i stavio tačku na prvu finalnu utakmicu.

Zvezda je u prvom poluvremenu prednost stekla šutem za tri poena, da bi je u nastavku sačuvala odličnim izvođenjem slobodnih bacanja. Crveno-beli su ubacili 15 trojki iz 39 pokušaja, a penale su izveli 42 puta i pogodili 37.

Partizan je na kraju imao bolji procenat šuta od tri poena od rivala (14/23), ali je od svoja 23 slobodna bacanja promašio 9.

Davidovac je sa 20 poena bio najefikasniji kod pobednika. Čović je dodao 18, Dobrić 16, Simanić 14, Beron 12, a Odžo 11 poena, uz osam skokova.

U Partizanu je najefikasniji bio Renfro sa 20 poena, Veličković je postigao 17, Pejdž 12, a Marinković i Jaramaz po 11 poena.

Druga utakmica finalne serije, u kojoj je Partizan domaćin, igra se u sredu.