Zvezda stigla do meč lopte, Davidovac i Beron za drugu pobedu crveno-belih

Dejan Davidovac

Crvena zvezda – Partizan 96:90
(22:18, 26:27, 20:19, 29:26)

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su u trećoj utakmici finala plej-ofa Partizan i došli na pobedu od odbrane titule.

Večiti rivali su odigrali još jedan neizvestan meč u kojem je pobednik odlučen u samoj završnici. Ovoga puta uspešniji su bili crveno-beli, a junaci trijumfa bili su Bili Beron i Dejan Davidovac.

Četvrta runda finalne serije, u kojoj će Zvezda imati „meč loptu“, na programu je u ponedeljak.

Iako bez povređenog Dobrića, i ovoga puta Crvena zvezda je bolje počela utakmicu. Vodila je sa 7:2 i 10:4 pre nego što je Vanja Marinković sa sedam poena u ranoj fazi utakmice najavio da će biti izuzetno raspoložen. Partizan je poveo sa 11:10, a u prvoj četvrtini i do kraja prvog poluvremena crno-beli su imali samo još jedno minimalno vođstvo (18:17).

Crveno-beli su bili ti koji su uglavnom bili u prednosti, ali nisu uspevali da steknu vođstvo veće od sedam poena (17. minut – 38:31). Zvezda je u prvih 20 minuta imali više igrača opasnih po koš rivala, petorica su pogađala trojke, a prednjačili su Faje sa 9 poena (tri trojke) i Beron sa 12 poena u prvom poluvremenu.

Na drugoj strani ubedljivo najopasniji bio je Vanja Marinković koji je za 14 minuta igre u prve dve četvrtine postigao 17 poena, bez promašaja u šutu iz igre (3/3 trojke). Povremeno su mu pomagali Jaramaz sa serijom od osam poena sredinom druge deonice i Renfro sa devet poena i odličnim finišom druge četvrtine.

Zvezda je u drugo poluvreme unela tri poena prednosti, ali posle trojke Veličkovića za 50:50, rezultatski se krenulo iz početka. Ponovo su crveno-beli imali odgovor na pretnju Partizana, ovoga puta Beron, Čović i Odžo su odbili napad rivala, a kada Zagorac nije iskoristio kontranapad (Faje ga izblokirao), a Čović odmah to kaznio trojkom za 60:54, Trinkijeri je morao da traži tajm-aut.

Posle Čovića, trojke su ubacili Rivers i Lazić i u 28. minutu bilo je 68:60, najvećih plus 8 za Zvezdu do tog trenutka. Crno-beli su uspeli da zaustave seriju domaćina i ponovo priđu na četiri poena zaostatka. Takva razlika bila je do 32. minuta, kada je počeo rasplet. Davidovac je pogodio trojku na isteku Zvezdinog napada. Odmah na drugoj strani Gagić je izgubio loptu, suđena mu je i nesportska lična greška, ujedno i peta, a Davidovac je pogodio jedno slobodno bacanje za 74:66.

Partizan je nastavio da se muči u napadu, a sedam minuta pre kraja, Odžo je sa linije slobodnih bacanja doneo Zvezdi prvu dvocifrenu prednost (76:66). Pejdž i Marinković su pokrenuli povratak crno-belih, koji su tri minuta pre kraja, posle serije 7:0 ponovo prišli na tri poena minusa (79:76).

Taj napad je sa dve uzastopne trojke odbio Davidovac, ali se Partizan nije predavao. U poslednja dva minuta crno-beli su ušli sa samo dva poena minusa (85:83), ali nisu imali snage za još jedan preokret.

Minut i 26 sekundi pre kraja, Nikola Janković je napravio faul prilikom šuta Berona za tri poena u poslednjoj sekundi Zvezdinog napada. Amerikanac je iskoristio sva tri slobodna bacanja i praktično potpisao pobedu Zvezde, na koju je tačku stavio Rivers trojkom, 27 sekundi pre kraja, a posle tehničke greške koja je dosuđena Radetu Zagorcu zbog „prekomerne upotrebe sile“ kada je Čović pokušao da izvede loptu.

Bili Beron je sa 25 poena bio najefikasniji Zvezdin igrač, Davidovac je postigao 17 (tri trojke u poslednjoj četvrtini), a Odžo i Faje su dodali po 11 poena. U Partizanu je najefikasniji bio Marinković sa 21 poenom, Renfro je postigao 18, Jaramaz 15, Pejdž 14, a Nikola Janković 11 poena.

Zvezdi je ponovo prednost doneo odličan šut za tri poena. Izabranici Milana Tomića su pogodili 15 trojki iz 32 pokušaja, Partizan 8 iz 23 pokušaja. U drugom poluvremenu crveno-beli su stekli i prednost u skoku, na kraju 37:29 u korist Zvezde, što je uz pomenute individualne učinke Berona i Davidovca bio tas na vagi u korist aktuelnog šampiona.