Poraz i od “Vikinga“, Srbija bez boda na EP, Nemci u polufinalu

Srbija U21 – Danska U21 0:2(0:1)
Brun Larsen 21′, Rasmusen 51′

Srbija U21: Rosić – Terzić, Bogosavac, Babić, Mašović, Račić, Lukić, Ranđelović, Radonjić(od 60′ Adžić), Zlatanović, Šaponjić(od 81′ Joveljić)

Danska U21: Iversen – Kristensen, Maele, Sorensen(od 82′ Vind), Rasmusen, Andersen, Nelson, Biling, Skov Olsen(od 76′ Duelund), Brun Larsen, Drejer(od 68′ Skov)

Mlada reprezentacija Srbije okončala je svoj nastup na Evropskom prvenstvu, onako kako je i počela, porazom. U tri utakmice “orlići“ su doživeli tri poraza, a ispraćeni su u Italiju kao jedni od favorita, ako ne za titulu, ono bar za plasman u polufinale i odlazak na Olimpijske igre.

Danskoj je trebao trijumf od tri gola razlike, da bi bili uspešniji od Italije, koja je zauzela drugo mesto u grupi A, pa bi onda čekali ishod meča Francuska – Rumunija i nadali se pobedi Rumuna, koja bi ih odvela u polufinale.

Selektor Goran Đorović dobro je promešao startnu postavu u odnosu na prve dve utakmice. Neke promene bile su prinudne, Milenković je suspendovan zbog kartona, a sitnije povrede imalo je nekoliko fudbalera. Danci su gajili nadu da mogu, uz ubedljiv trijumf, ali i uz odgovarajuće rezultate na još nekim utakmicama, prođu u polufinale kao najbolja drugoplasirana ekipa.

Mogli su Danci da povedu već u 9. minutu, u šansi je bio Drejer, ali je na našu sreću bio neprecizan. Pet minuta kasnije Brun Larsen je lako došao u priliku da zatrese našu mrežu, ali ni on nije bio uspešan. Vikinzi su držali sve konce igre u svojim rukuma, lako su dolazili nadomak gola, koji je ovog puta branio Rosić, dok je Srbija pokušavala preko brzonogih Ranđelovića i Radonjića, koji nisu bili dovoljno konkretni.

Najzad šansa za Srbiju. Igrao se 20. minutu, Lukić je pronašao Šaponjića u srcu kaznenog prostora, ali je bivši napadač Partizana tukao visoko preko gola.

Jedva da je prošao minut, stigla nas je kazna. Još jednom su lako napravili višak na levoj strani, Brun Larsen je izašao sam ispred Rosića i plasirao je loptu u dalji ugao našeg gola, 1:0 u 21. minutu.

Možda i prvi pravi potez Nemanje Radonjića na ovom prvenstvu videli smo u 37. minutu. Krenuo je u prodor, a onda topovski šutirao sa 25 metara, nažalost pravo u dobro postavljenog Iversena. U poslednjem minutu umalo da Danci dupliraju prednost. Brun Larsen je bio sam ispred Rosića, ali je naš čuvar mreže hrabrom intervencijom sprečio pogodak, pa su naši rivali dobili samo korner.

Prva ozbiljnija prilika u drugom poluvremenu završena je golom, a lopta je opet završila u našoj mreži. Nije to ni bila prava šansa. Posle kornera lopta je prošetala kroz naš kazneni prostor, a Rasmusenu nije bilo teško da je pošalje u mrežu, kad već niko pre njega nije intervenisao. Ovde je priča bila gotova, bar za naše “orliće“.

Postigli su Danci još jedan gol u 57. minutu, ali je on, nakon provere VAR tehnologijom, poništen zbog ofsajda. Srbija je imala jedan pokušaj iz slobodnog udarca, ali je to bio lak posao za golman Iversena. Tukao je rezervista Adžić. Moglo je biti i 3:0 u 72. minutu, Robert Skov, novi fudbaler u danskoj postavi, loše je reagovao pri prijemu lopte, pa je šansa otišla u nepovrat, zahvaljujući i dobrom postavljaju Rosića. U 80. minutu mogli smo da postignemo gol iz igre. Terzić se našao u dobroj situaciji, nije loše ni šutirao iskosa sa desne strane, ali je Iversen sprečio naš prvi gol iz igre.

Luka Adžić je umakao rivalima u 85. minutu, činilo se da će Srbija smanjiti na 2:1, ali je bivši napadač Zvezde pogodio samo prečku. Danska je igrala potpuno otvoreno, želeći da postigne i treći gol, koji bi im sačuvao nadu da mogu među četiri najbolje ekipe na ovom prvenstvu, ali su teško stvarali priliku.

Još tri puta su Vikinzi bili blizu željenog rezultata. Jednom je loše šutirao Brun Larsen, jednom je lopta prošla paralelno sa gol linijom, kroz naš peterac, a slobodan udarac Vinda otišao je pored leve stative. Poslednju priliku za Dansku imao je Nisen u 95. minutu, ali je njegov dobar udarac sa 15-tak metara otišao pored gola.

Nemačka U21 – Austrija U21 1:1(1:1)
Valdšmit 14′ – Danso 24′(p)

U drugoj utakmici grupe B, Nemačka i Austrija su remizirale 1:1, što je “pancerima“ bilo dovoljno da osvoje prvo mesto u grupi i nađu se u polufinalu. Nemačka je došla u prednost golom Valdšmita u 14. minutu, njegovim petim na šampionatu, da bi izjednačio Kevin Danso, sa bele tačke, deset minuta kasnije.

Konačan poredak u grupi B je sledeći: Nemačka je prva sa 7 bodova, Danska je osvojila 6, Austrija 4, a Srbija ima 0 bodova i gol razliku 1:10.