Dominacija: Srbija pregazila Švedsku za polufinale Evropskog prvenstva

Ana Dabović

Srbija – Švedska 87:49
(21:12, 22:9, 21:12, 23:16)

Košarkašice Srbije su zbrisale u četvrtfinalu Evropskog prvenstva reprezentaciju Švedske. Srpkinje su ubedljivo obezbedile plasman u polufinale, ali što je možda još važnije i overile vizu za kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre u Tokiju 2020, na koji idu šest prvoplasiranih ekipa sa ovog Evropskog prvenstva.

Bez pardona su izabranice Marine Maljković počele meč u solidno popunjenoj Štark areni. Već posle minut i po vodile su sa 7:0, a švedski selektor je morao da traži tajm-aut.

To nije poremetilo ritam srpskog tima, koji je dominirao u odbrani, a svaku grešku protivnica kažnjavao preko raspoložene Ane Dabović u napadu. Posle duge dvojke Dabovićeve u 7. minutu Srbija je prvi puta stekla dvocifreno vođstvo (16:5), a ubrzo je bilo i plus 14 (21:7).

Šveđanke su do kraja prve četvrtine uspele da priđu na minus 9 (21:12), ali je početak drugog perioda doneo novi nalet našeg tima. Dve uzastopne trojke Nevene Jovanović odvele su Srbiju na plus 16 (30:14), a maksimalno vođstvo od 24 poena razlike Srpkinje su imale u finišu prvog poluvremena (43:19).

Košarkašice Srbije

U uvodnim minutima treće četvrtine naše košarkašice su bile u maloj napadačkoj krizi, ali je Švedska mogla da priđe samo na minus 18. Nova trojka Ane Dabović je pokrenula naš tim, a finiš trećeg perioda doneo je još jedan rafal Srpkinja. Trojkama Jelene Bruks, Dajane Butulije i Saše Čađo, Srbija je u poslednjih deset minuta unela 31 poen prednosti (64:33).

Poslednja četvrtina je bila formalnost, ali bez obzira na to izabranice Marine Maljković su gazile do kraja, prednost ne da nije padala, nego je u samom finišu utakmice dostigla i 40 poena.

Ana Dabović je sa 19 poena, od kojih 14 u prvoj četvrtini, predvodila naš tim. Aleksandra Crvendakić i Jelena Bruks su postigle po 11, a Saša Čađo 10 poena.

Srbija će u polufinalu Evropskog prvenstva, u subotu u Štark areni igrati protiv aktuelnog prvaka Evrope Španije, koja je danas u četvrtfinalu pobedila Rusiju sa 78:54.