Đokovićeva laka “londonska čajanka“ sa mladim Francuzom

Novak Đoković

Novak Đoković – Igo Amber 3:0 (6:3, 6:2, 6:3)

Novak Đoković nastavlja svoj pohod na petu vimbldonsku krunu.

Čini se da nikada lakše Novak Đoković nije došao do četvrtfinala nekog Grend slema. Rival u osmini finala bio mu je 21-godišnji Francuz, Igo Amber, a srpski teniser je slavio u tri seta rezultatom 6:3, 6:2, 6:3, nakon sat i 44 minuta igre, ne dozvolivši rivalu nijednu brejk loptu tokom meča.

Najveća nepoznanica u ovom duelu bilo je pitanje kako se tačno izgovara prezime francuskog tenisera. Neki ga zvu Ember, neki Umber, u novinama je Imber, ali je sudija Ali Nili govorio Amber, pa ćemo to prihvatiti.

Malo je vremena trebalo Đokoviću da pročita igru mladog Francuza, koji prvi put u karijeri igra u osmini finala nekog Grend slem turnira. Amber je ove sezone igrao samo jedno ATP polufinale, na domaćem terenu u Marseju, pa mu je plasman među 16 najboljih na Vimbldonu veliki uspeh. Posle prva tri gema koje su osvajali serveri, Đoković je stigao do brejka u četvrtom, iskoristivši svoju prvu šansu za tako nešto. Zanimljivo je da je to bila jedina brejk lopta u prvom setu, na obe strane, a on je pripao najboljem teniseru sveta sa 6:3 za 33 minuta.

Nije Đoković previše forsirao ni u drugom setu, Čuvao je svoj servis i strpljivo čekao šansu da ga oduzme rivalu. Sada je po Ambera bio koban treći gem, Novak je imao vezane tri brejk lopte, ali mu je jedna bila sasvim dovoljna. Nešto interesantniji gem videli smo u smiraj ovog seta. Kod rezultata 4:2, Amber je servirao, Đoković nije iskoristio prvu brejk šansu, a zatim je propustio još dve, da bi realizovao četvrtu u gemu, za prednost od dva brejka. Srbin je zatim sigurno odservirao za dupliranje prednosti u setovima.

I pored, sada već solidnog, rezultatskog minusa, Amber nije odustajao od borbe. Uspevao je da zadrži svoj servis do sedmog gema, ali nije ozbiljnije zapretio u gemovima kada je Srbin imao početni udarac. Shvativši da je vreme da se meč privodi kraju, Đoković je kod 3:3, na servis Ambera, odigrao sjajan gem, koji je dobio “sa nulom“. Tu je negde bio i kraj otpora tenisera iz Francuske, koji može potpuno da bude zadovoljan svojim učešćem na Vimbldonu i skokom od dvadesetak mesta na ATP listi.

Đoković će se u borbi za svoje 11. vimbldonsko polufinale boriti sa Belgijancem Davidom Gofanom, koji je nešto ranije sa 3:1 u setovima pobedio Fernanda Verdaska. Treba reći da je to prvi plasman u četvrtfinale Vimbldona nekog tenisera iz Belgije, pa samim tim i Gofana.