Teror Golijata nad Davidom, Đoković preko Belgijanca do polufinala

Novak Đoković – David Gofan 3:0 (6:4, 6:0, 6:2)

Novak Đoković nastavlja odbranu titule na Vimbldonu, i poteru za svojoj petom krunom na londonskoj travi. Danas je u četvrtfinalu, sa maksimalnih 3:0, eliminisao Belgijanca Davida Gofana i još dve pobede ga dele od 16. Grend slem titule.

Samo u prvih pola sata igre Đoković se mučio sa omalenim, ali brzim belgijskim teniserom, koji je postavljen za 21. nosioca. Meč je rešen serijom od deset uzastopnih gemova koja su pripala srpskom asu u središnjem delu okršaja, pa je na kraju Đoković slavio sa 3:0 (6:4, 6:0, 6:2) posle dva sata igre.

Gofan je nešto sigurnije otvorio meč, mada je njemu ovo bilo prvo četvrtfinale na Vimbldonu, za razliku od Đokovića koji je već četiri puta podizao pobednički pehar. Dosta je problema imao srpski teniser kod svog servisa, već u trećem gemu je spašavao dva puta brejk loptu, a u prvom i petom igralo se na razliku. S druge strane Belgijanac je lako dobijao gemove u kojima je servirao, a jedinu malu šansu Novak je imao u šestom gemu, stigao je do 30:30, ali je to bilo sve.

Greške su na naplatu stigle u onom famoznom sedmom gemu. Od 30:0 za Đokovića, Gofan je osvojio četiri uzastopna poena na servis rivala i stekao prednost brejka. Sada je jasno da je naredni gem prelomio meč. Imao je Belgijanac 30:0, a u tom trenutku je napravio dvostruku servis grešku. To kao da ga je pretvorilo u potpuno drugog igrača na Centralnom terenu. Đoković je “namirisao krv“, došao do prve, a iskoristio drugu brejk loptu i vratio stvari na početak. Međutim, ništa više nije bilo isto. Na terenu je od tog trenutka postaoja samo jedan teniser, koji je osvojio deset gemova u nizu!

Priveo je Đokovič kraju prvi set oduzevši još jednom servis omalenom belgijskom teniseru, a za to mu je bila dovoljna jedna brejk prilika. Početak drugog seta bio je samo logičan nastavak prethodnog, 1:0, 2:0, 3:0, 4:0, 5:0, gotovo bez Gofanovog otpora. Tek u šestom gemu drugog seta, kada je servirao za ostanak u setu, Belgijanac je pokazao znake života. Spasio je dve set lopte, propustio dve svoje šanse da “se upiše“, da bi Đoković treću set loptu iskoristio i dobio set “sa nulom“, prvi na Vimbldonu nakon tri pune godine.

Od rezultata 4:3 u prvom setu za Gofana, pa sve do 1:0 za Đokovića u trećem setu, svi gemovi pripadali su najboljem teniseru sveta. Belgijanac je tu, po njega, užasnu seriju, prekinuo u drugom gemu trećeg seta, kada je osvojio svoj servis bez izgubljenog poena. Publika na Centtralnom terenu vimbldonskog kompleksa ponadala se da će prisustvovati znatno zanimljivijem duelu u nastavku meč, ali je Đoković stigao do novog brejka u četvrtom gemu, a onda servis vinerom spasio jednu brejk loptu, a onda naterao Gofana na grešku, kod druge u narednom gemu. Posle vođstva od 4:1, nazirao se brzi kraj, a on je usledio posle još tri odigrana gema. Gofan je servirao za ostanak u meču kod rezultata 5:2 za Đokovića, a Srbinu je bila dovoljna prva meč lopta da spusti zavesu na ovo četvrtfinale.

Naredni rival Novaka Đokovića biće debitant u polufinalima Grend slemova, bez obzira da li će u međusobnom duelu slaviti Španac Bautista-Agut ili Argentinac Gvido Pelja.