Žilavi Španac pretio, ali je Đoković u novom finalu Vimbldona!

Novak Đoković

Novak Đoković – Roberto Bautista-Agut 3:1 (6:2, 4:6, 6:3, 6:2)

Najbolji teniser sveta, Novak Đoković, plasirao se u novo Grend slem finale i pokušaće u nedelju da odbrani titulu osvojenu prošle sezone i tako po peti put podigne pehar na najprestižnijem turniru na svetu, a ujedno dođe i do 16. Grend slem trofeja. Đoković je u polufinalu pobedio Roberta Bautistu-Aguta sa 3:1(6:2, 4:6, 6:3, 6:2) posle 2 sata i 50 minuta igre.

Bilo je poznato da je Roberto Bautista-Agut jedan od najnezgodnijih rivala za Novaka Đokovića, računajući taj drugi ešalon teniskih asova. Imao je Srbin pozitivan skor 7:3 u pobedama, ali je Španac dobio dva poslednja okršaja, oba ove godine, na startu sezone u Dohi, a zatim i na Mastersu u Majamiju. Kao netipičan Španac, Bautista više voli brze podloge od šljake, ali prevelikih uspeha na travi nije imao, osim jedne titule u Hertogenbošu. Do polufinala je, kao i Đoković, izgubio samo jedan set, a to se dogodilo u četrtfinalu protiv Gvida Pelje. Na Vimbldon je stigao kao 22. na ATP listi, ali će se od ponedeljka naći na 13. poziciji, čime će izjednačiti svoj najbolji plasman.

To što je Špancu ovo bilo prvo Grend slem polufinale, Đoković je maksimalno eksploatisao u prvom setu. Nervoznom Bautisti-Agutu oduzeo je servis već u drugom gemu, stekao samopouzdanje i sigurnom igrom u svojim servis gemovima, bez brejk šansi za rivala, stigao do 5:2. Bautista-Agut je servirao za ostanak u setu, Đoković je došao do brejk, ujedno i set lopte, i tu šansu odmah iskoristio.

Stvari su krenule po zlu u trećem gemu drugog seta, Prvi put je Srbin nešto lošije servirao, ali je i Španac počeo da čita njegove početne udarce, pa je stigao do svog prvog brejka u meču, iskoristivši prvu brejk loptu. Nešto kasnije Bautista-Agut je bio u prilici da duplira prednost brejka, Novak je morao da spašava dve brejk lopte u petom gemu i tako ostane u igri u drugom setu. Ipak, ispostavilo se da nije uspeo da nadoknadi minus sa početka seta, pa je njegov rival prvu set loptu kod rezultata 5:4, pretvorio u izjednačenje, uz veliku pomoć neca, pošto je loptica od vrha mreže samo skliznula u Đokovićevo polje.

U tim trenucima nema onog navijača Novaka Đokovića kome nisu na pamet pali oni dueli sa istim protivnikom iz Dohe i Majamija, kada je Srbin dobijao prvi set, dosta ubedljivo, ali je Španac pravio preokrete i slavio pobede. Jeste srpski teniser odigrao slabo drugi set, ali je ovo Grend slem, pa vremena za popravak ima dovoljno.

Treći set su, bar u njegovom prvom delu, obeležile greške i jednog i drugog. Novak je uporno forsirao bekhend rivala, njegov slabiji udarac, ali je Srbinu zatajio forhend. Šansa se pojavila u šestom gemu, Bautista je promašio nekoliko prvih servisa, pa je Đoković oberučke prihvatio ukazanu mu priliku i došao do brejka iz jedine šanse. To je bilo samo pola posla u ovom setu, jer je već u narednom gemu Srbin prošao i kroz pakao i kroz čistilište. Imao je Španac dve vezane brejk lopte, prva je lako neutralisana, ali se kod druge igrao reli dug 45 udaraca, koji je Đoković okončao fenomenanom bekhend paralelom, izazvavši oduševljenje na prepunim tribinama. Dobivši taj gem, čime je potvrdio prednost brejka, novo vođstvo u setovima bilo je nadohvat ruke. Tako je i bilo, Španac je dobio svoj servis gem, ali je Đoković bio fokusiran na naredni, kada je servirao za set i to je uradio na najbolji mogući način, s tim da je vrh mreže sada bio na njegovoj strani na set lopti.

Želeo je prvi teniser sveta da što pre privede meč kraju, prepoznavši mali pad u igri protivnika. Od starta četvrtog seta pritisako je servis rivala, u prvom gemu je Bautista-Agut uspeo da se izvuče, spasivši tri puta brejk lopte, ali nije uspeo u trećem gemu, kada Srbin pametnom igrom dolazi do brejka. To je bio i početak kraja za špnaskog igrača, kome je postalo jasno da ne može dalje od polufinala. Đoković je vezao još dva gema, pa je Bautista-Agut servirao za ostanak u meču kod rezultata 5:1 za Đokovića.

Uspelo mu je da meč malo produži, zahvaljujući i Novakovoj fokusiranosti na naredni gem, kada će servirati za meč i plasman u finale. Ipak, srpskom asu je trebalo čak pet meč lopti da slomi žilavog Španca. Prvu set loptu Novak nije iskoristio, mada je pokušao da odigra volej u Bekerovom stilu, panterskim skokom. Nije ni drugu, kada je čelendž morao da presudi da li je loptica kačila liniju, a ni treću promašivši bekhend za nekoliko santimetara. Četvrta je otišla unepovrat, ali je servis viner u petoj presudio, pa je Đoković otišao u svoje šesto vimbldonsko finale, u kome će mu rival biti jedan od dvojice večitih, Rafael Nadal ili Rodžer Federer.