Veliki šampion: Đoković odbranio titulu na Vimbldonu!

Novak Đoković osvojio Vimbldon

Novak Đoković – Rodžer Federer 3:2 (7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3))

Novak Đoković je izgubio od Rodžera Federera u finalu Vimbldona, ali u gemovima. U onom najbitnijem, broju setova, slavio je najbolji na svetu sa 3:2!

U još jednom finalu o kome će se pričati i koje će se prepričavati, Srbin je pobedio posle teško opisive drame i došao do svog petog vimbldonskog pehara i 16. Grend Slem titule. Bio je ovo najduži meč finala u istoriji ovog turnira, a po prvi put je igran i taj-brejk posle rezulatata 12:12 u petom setu.

Meč je trajao tačno pet sati i dva minuta, a ono što je posebno važno, Novak Đoković je spasio dve vezane meč lopte i to na servis Federera, kod rezultata 8:7 u gemovima.

Prvi set dobio je Srbin u taj-brejku, a jedinu priliku da oduzme servis rivalu imao je Švajcarac u četvrtom gemu. Potpuno neočekivano Đoković je potonuo u drugom setu, Federer mu je oduzeo dva puta servis na startu i tu povratka nije bilo. Na kraju 6:1 za Švajcarca i poravnanje u setovima.

Kao i prvi, i treći set je odlučen u taj-brejku. Ponovo je pripao prvom teniseru sveta, a Novak je spasio set loptu na 5:4 za Federera, što je bila i jedina brejk lopta u setu. Parni set ponovo je pripao rekorderu po broju Grend Slem titula. Đoković je prvi put vodio u setu, 1:0 i 2:1, ali je u petom gemu Federeru pomogao čelendž, pa je stigao do brejka. Uskoro je osvojio još jedan, ali je Đoković uspeo da stigne do svoje prve brejk lopte, a da iskoristi drugu i ostane u setu. Međutim, kada je trebalo da servira za set, Federeru ruka nije zadrhtala i bez izgubljenog poena je dobio taj gem za 6:4.

Ono što se dešavalo u odlučujućem setu teško je opisati. Sada je Đoković prvi stigao do brejka, poveo je sa 4:2 i tada smo pomislili da je to presudan trenutak. Ipak, već u narednom gemu Švajcarac je uzvratio ribrejkom, a onda odservirao za 4:4. Teniseri su čuvali svoj servis sve do 7:7, a onda je Federer iskoristio jednu brejk priliku i došao nadomak devete titule na vimbldonskoj travi. Servirao je Švajcarac za me, stigao do 40:15 i svi su, ne samo na Centralnom terenu, svakog sekunda očekivali kraj.

Tada je Novak pokazao od kakvog je materijala, spasio je dve meč lopte, a onda uzeo i dva naredna poena i vratio izgubljeni brejk. Nije posustao fantastični teniser iz zemlje satova i čokolade i posle takvog epiloga, na 11:11 je dva puta imao šansu za brejk, ali ni tada mu Đoković nije dozvolio da se raduje.

Kod 12:12 pristupilo se taj brejku, trećem u meču, a prvom u istoriji u odlučujućem setu na Vimbldonu. Đoković je prvi „potegao“, stigao do 4:1, Federer osvojio svoja dva servisa za 4:3, ali je i Đoković bio uspešan za 6:3. Tada je zbog čelendža ponovljen poen, a na sledeći Federerov servis usledio je odličan ritern i Švajcarac je lopticu poslao na tribine. Bio je to kraj, rekli bismo, najdramatičnijeg finala nekog Grend Slema u istoriji ove igre.

Novak Đoković je odbranio titulu, osvojenu prošle godine, stigao do petog pehara na najvažnijem turniru na svetu, a ovo mu je 16. Grend slem trofej. Sada je i povećao prednost u međusobnim duelima sa Federerom, a treba reći da je ovo nihovo treće međusobno finale na Vimbldonu i treća pobeda Đokovića, nakon 2014. i 2015. godine. Jedini trijumf u Londonu Federer je zabeležio 2012. godine, ali u polufinalu.