Penali odlučili i u Istanbulu: Liverpulu Superkup Evrope [VIDEO]

Radost fudbalera Liverpula

Liverpul – Čelsi 2:2 – penalima 5:4
Mane 48′, 95′ – Žiru 36′, Žoržinjo 101′(pen)

Fudbaleri Liverpula su po četvrti put u istoriji kluba osvojili Superkup Evrope, pobedivši u Istanbulu Čelsi. Duel osvajača Lige šampiona i najboljeg tima Lige Evrope iz prošle sezone, odlučen je posle izvođenja penala, pošto je nakon 120 minuta igre rezultat bio 2:2.

Kuriozitet Superkupa u Istanbulu je i sudijska trojka, koju je predvodila Francuskinja Stefani Frapar. Ona je prva žena koja je sudila neko muško finale pod okriljem UEFA i učinila je to bez greške.

Stefani Frapar

U prvom poluvremenu Čelsi je bio bolji tim, a to je nagovestio Pedro, koji je u 22. minutu prvi zapretio „redsima“, pogodivši prečku.

„Plavci“ su poveli u 36. minutu, kada je Pulišić proigrao Žirua, a francuski golgeter ostao sam ispred golmana Liverpula Adrijana i vešto ga prevario.

Zatresla se mreža aktuelnog šampiona Evrope i u 40. minutu, strelac je bio Pulišić, ali je Amerikanac hrvatskog porekla prethodno bio u ofsajdu. Bila je ovo prva od nekoliko situacija koju su Stefani Frapar i njene pomoćnice uspešno rešile i pre upotrebe video tehnologije.

Jirgen Klop je u drugom poluvremenu u igru uveo Firmina i igra Livepula se drastično poboljšala. Već u 48. minutu Firmino je uspeo da doturi loptu do Manea, koji je iz drugog pokušaja šalje u mrežu za izjednačenje.

U 75. minutu golman Čelsija Kepa je sprečio vođstvo Liverpula. Prvo je odbranio oštar šut Salaha, odbijenu loptu Van Dajk je gurnuo prema golu, ali je golman Čelsija uspeo da je skrene do prečke.

„Plavci“ su u 83. minutu treći put zatresli mrežu Liverpula u 83. minutu, ali je na njihovom kontu i dalje bio samo jedan gol. Ovoga puta poništen je pogodak Mejsona Maunta zbog ofsajda.

Igrao se peti minut prvog produžetka kada su „redsi“ poveli. Kao i kod prvog gola Liverpula i ovoga puta Firmino je završio veliki deo posla, a Mane je njegovu asistenciju preciznim udarcem pretvorio u gol.

Nepunih šest minuta kasnije rezultatski je meč bio na početku. Golman Liverpula Adrijano je neoprezno oborio Ejbrahama, a Žoržinjo sa bele tačke izjednačio na 2:2.

Promene rezultata do kraja produžetka nije bilo, iako je bilo nekoliko prilika na obe strane, pa je pobednik Superkupa odlučen sa bele tačke.

Svi izvođači jedanaesteraca iz Liverpula su bili nepogrešivi, iako je golmanu Čelsija Kepi malo nedostajalo da odbrani šuteve Origija i Aleksandera Arnolda. Odluka je pala kada je mladi fudbaler londoskog tima Ejbraham izveo poslednji penal za svoj tim, a golman Liverpula Adrijan odbranio njegov šut.