Dominacija Španije za drugu titulu prvaka sveta

Serhio Ljulj

Španija – Argentina 95:75
(23:14, 20:17, 23:16, 29:28)

Košarkaši Španije su po drugi put postali prvaci sveta. Kao i pre 13 godina u Japanu, „crvena furija“ je dominantno stigla do zlata, bez poraza na Mundobasketu u Kini, uz ubedljiv trijumf u finalu protiv Argentine – 95:75.

Finale u Pekingu je bilo rezultatski zanimljivo samo u prvoj četvrtini. „Furija“ je krenula furiozno i posle nepuna četiri minuta igre vodila je sa 14:2. Brusino je sa dve trojke pokrenuo Argentince koji serijom 11:0 prilaze na 14:13 i niko tada nije mogao da pomisli da je to sve od „gaučosa“.

Novom španskom serijom od 17:1 koja je napravljena na kraju prve i početkom druge četvrtine, praktično je odlučen pobednik finalnog meča.

Posle vođstva od 31:14 u 13. minutu, Španci do kraja nisu dopustili protivniku rezultatski povratak. Španija je u prvom poluvremenu isključila iz igre dvojicu najboljih argentinskih igrača. Skola za skoro 17 minuta na parketu nije postigao koš, dok je Kampaco postigao 6 poena, uz šut iz igre 1/7.

Mark Gasol

Prakitčno ništa se nije promenilo ni u nastavku utakmice. U trećoj deonici „furija“ je imala i 22 poena prednosti (55:33), a tek u poslednjoj četvrtini Argentina je počela da znaje znake života.

Prišli su „gaučosi“ na 68:56, sedam minuta pre kraja (68:56), ali su Rubio, Ljulj i Huančo Ernengomez brzo odgovorili, povećali vođstvo tima na 76:59 i dali signal da se šampanjac vadi iz leda.

Španija je do titule stigla odbranom, a u finalu ekipu su napadački predvodili Riki Rubio sa 20 i Serhio Ljulj sa 15 poena. Marko Gasol koji je postigao poen manje, te Rudi Fernandez, Huančo Ernangomez i Vili Ernangomez sa po 11 poena.

U Argentini je najefikasniji bio Gabrijel Dek sa 24 poena, Nikolas Laprovitola je postigao 17. Kampaco je meč završio sa 11 poena, uz samo dva pogođena od 11 upućenih šuteva iz igre, dok je Skola zaustavljen na osam poena.