Iznenađenje u Pioniru: Budućnost bolja od Zvezde

Džejms Gist

Crvena zvezda – Budućnost 81:89
(20:26, 22:18, 21:22, 18:23)

Košarkaši Budućnosti su napravili iznenađenje u 2. kolu ABA lige i pobedili Crvenu zvezdu u Pioniru.

U reprizi poslednjeg finala regionalnog takmičenja, Podgoričani su vodili u većem delu utakmice, imali mnogo više raspoloženih igrača i zasluženo stigli do neočekivane pobede.

Zvezda je malo „sporije“ ušla u utakmicu, što je u ranoj fazi najviše iskoristio Hasan Martin. Centar Budućnosti je obeležio prvu četvrtinu sa osam poena, tri ofanzivna skoka, ali su gosti razliku napravili posle tri vezane trojke (dve Šehovića i jedne Danila Nikolića).

Posle vođstva Podgoričana od 19:10, Tomiću je bila potrebna dodatna energija na parketu i doneli su je Ognjen Dobrić i Čarls Dženkins. Njih dvojica su vratila Zvezdi priključak, ali je Skot Bamfort trojkom uz zvuk sirene za kraj prve četvrtine ostavio goste na plus 6 (20:26).

U drugoj deonici crveno-beli su bili mnogo agresivniji u odbrani, dok su u napadu sjajno sarađivali Filip Čović i Džejms Gist. Povela je Zvezda u jednom trenutku sa 35:33, ali je Šehović svojom trećom trojkom prekinuo seriju domaćina. U finišu prvog poluvremena razigrao se i Nikola Ivanović i crnogorski tim je sačuvao minimalnu prednost (42:44).

Džejms Gist je bio najzaslužniji što razlika gostiju nije bila veća, u prve dve četvrtine na parketu je proveo 13 minuta i postigao 18 poena (8/10 šut iz igre).

Gist je nastavio u istom ritmu i u trećoj četvrtini i to je uz mnogo energičniju odbranu crveno-belih donelo preokret. Budućnost je posle trojke Danila Nikolića vodila sa 49:52, pre nego što je Zvezda serijom od 9:0 došla do prednosti od šest poena.

Džastin Kobs

Ipak, izlazak Gista iz igre u finišu trećeg perioda odrazio se na rezultat. Podgoričani su predvođeni Ivanovićem i Martinom napravili seriju od 7:0, a Danilo Nikolić je svojom trećom trojkom postavio konačan rezultat treće deonice – 63:66.

Na početku poslednje deonice Ivanović je trojkom odveo goste na plus 6 (63:69) i bio je to signal da Tomić u igru vrati Gista umesto Odža. Ipak, ni to nije pomoglo. Budućnost je imala mnogo više rešenja u napadu, Gist se „ohladio“ i do kraja nije postigao nijedan pogodak, a Zvezdi nisu pomogle ni trojke Bilija Berona koji se probudio u poslednjoj deonici.

Dva i po minuta pre kraja, pri vođstvu Budućnosti od 76:83, Tomić je zaigrao sa niskom petorkom, u kojoj je Davidovac pokrivao poziciju centra, ali ni to nije poremetilo igru Podgoričana, koji su do kraja utakmice održavali rezultatsku prednost.

Budućnost je pogodila 12 trojki iz 21 pokušaja, a najefikasniji su bili Martin sa 17 poena, Kobs sa 16, Šehović sa 15, te Ivanović i Nikolić sa po 14 poena.

Gistovih 27 poena, šest skokova i šest asistencija nije bilo dovoljno Zvezdi. Daleko iza njega ostali su Beron sa 11 zakasnilih poena i Dženkins sa 10 poena.