Bugari kažnjeni za rasizam, CR700 nedovoljan za Portugalce, Turci ponovo uzeli ,,skalp“ svetskom šampionu

U okviru kvalifikacionih mečeva za Evropsko prvenstvo 2020. godine, osim duela selekcije Srbije i Litvanije, odigrano je još šest utakmica.

Selekcija Bugarske je u Sofiji ugostila Englesku, gde su i pre meča najavljene tenzije o mogućim rasističkim uvredama na račun fudbalera sa ,,Ostrva“. Sve pretpostavke su se obistinile, pošto su se majmunski povici i razni drugi rasistički uzvici mogli čuti sa tribina stadiona ,,Vasil Levski“, te je u nekoliko navrata sudija na kratko morao da prekine meč kako bi organizatori pokušali da smire domaće navijače. Englezi su im se osvetili za to i gle čuda, dvojica od trojice tamnoputih igrača koji su bili u sastavu bili su strelci za ,,gordi albion“ na ovom meču. Jednom se upisao Markus Rašford, već u sedmom minutu meča, a potom je to dva puta učinio i Rahim Sterling. Izvanrednu partiju odigrao je Hari Kejn, koji je uz gol imao i tri asistencije. Pored njih, dva puta se upisao i Ros Barkli za velikih 0:6.

Ukrajina i Portugalija odigrale su derbi meč grupe ,,B“ gde je i naša selekcija i opravdale očekivanja. Bilo je interesantno u Kijevu, a već od šestog minuta Roman Jaremčuk glavom, posle kornera, donosi prednost domaćima. Pokušavali su Ukrajinci po levoj strani da dođu do novih šansi i to im je i uspelo kada je Mikolenko dvadesetak minuta kasnije proigrao Andrija Jarmolenka, koji je potpuno sam sačekao loptu na drugoj stativi i mirno ju sproveo u mrežu Rui Patrisija. Pokušavali su Portugalci preko Kristijana Ronalda, Danila, Bernarda Silve…ali nisu uspeli da savladaju Pjatova. Rezultat iz 27. minuta bio je aktivan sve do dvadesetak minuta pre kraja meča, kada je dosuđen jedanaesterac za Portugalce. Diskutabilan penal, ali sudija Entoni Tejlor nije imao milosti, te je uz to i isključio Tarasa Stepanenka, kojem je to bio drugi žuti karton. Odgovornost je preuzeo Kristijano Ronaldo i tako je stigao do svog 700. pogotka u karijeri za klub i reprezentaciju. Ipak, to nije bilo dovoljno da se Portugalci vrate sa bodom u domovinu.

U Sen Denizu je aktuelni svetski šampion Francuska dočekala Tursku, kojoj su želeli da se osvete za pređašnji poraz u Bursi. Nisu uspeli, iako je delovalo da će uspeti u tome kada je Olivije Žiru iskoristio centaršut Antoana Grizmana u 76. minutu i glavom savladao Merta Gunoka. Ipak, Turci su pokazali da imaju veoma dobru generaciju, te da nisu slučajno na samom vrhu ove grupe, pa su golom Kana Ajhana, uz, doduše, nešto lošiju reakciju golmana Alfonsa Areole, izjednačili i postavili konačnih 1:1.

Grupa ,,A“:

Bugarska – Engleska 0:6 (0:4)
7′ Rašford, 20′,32′ Barkli, 45+4′, 69′ Sterling, 85′ Kejn

Kosovo – Crna Gora 2:0 (2:0)
10′ Rahmani, 34′ Muriđi

Grupa ,,B“:

Litvanija – Srbija 1:2 (0:0)
Kazlauskas 79′ – Mitrović 48′,53′

Ukrajina – Portugalija 2:1 (2:0)
6′ Jaremčuk, 27′ Jarmolenko – 72′ Ronaldo

Grupa ,,H“:

Francuska – Turska 1:1 (0:0)
76′ Žiru – 81′ Ajhan

Island – Andora 2:0 (1:0)
38′ Sigurđson, 65′ Siktorson

Moldavija – Albanija 0:4 (0:3)
22′ Čikaleši, 34′ Bare, 40′ Traši, 90′ Manaj