Slaba Zvezda propustila priliku da surovo kazni Makabi!

Makabi – Crvena zvezda 84:69 (24:13, 15:17, 16:17, 12:20, 17:2)

Košarkaši Crvene zvezde zabeležili su drugi poraz u Evroligi.

Makabi je u Tel Avivu savladao šampiona ABA lige nakon produžetka, i darivao svom dugogodišnjem predsedniku Šimonu Mizrahiju trijumf za 80. rođendan. Domaći su vodili ceo susret, a Zvezda je u finišu imala priliku da kazni izraelskog šampiona za katastrofalnu igru u finišu četvrte deonice. Makabi je u produžetku došao i do ubedljivog trijumfa.

Zvezda je loše počela meč, veoma nervoznom igrom u napadu, pa je Makabi stigao do prednosti od 9:2. Ni tajm-aut Tomića nije urodio plodom a Kaspi, Blek i Volters su nastavili da rešetaju koš Zvezde i u 6. minutu je na semaforu pisalo ogromnih 17:2. Perperoglu je konačno doneo „malo krvi“ u napad Zvezde, pridružio se i Odžo i gosti su uspeli da se spuste na pristojnih -9 (22:13), ali su nove greške uzrokovale da se izabranici Milana Tomića ne uhvate pravi priključak.

Crveno-beli su sa 4:0 otvorili drugu deonicu, ali su ponovo stali. Makabi je održavao razliku. Kad bi se Zvezda spuštala na jednocifren minus, „ponos Izraela“ je odgovarao na pravi način. Gosti su ipak sa devet poena deficita otišli na odmor, zahvaljujući lošem procentu šuta Makabija sa linije slobodnih bacanja i za tri poena. Perperoglu je ubacio 14 poena, gotovo polovinu u ekipi šampiona ABA lige.

I po povratku sa odmora, Zvezda je igrala veoma loše u napadu, bez rešenja i sa previše grešaka. Ni Makabi nije bio spektakularan, ali je postepeno podizao prednost. Ipak, uspavanost domaćih iskoristili su Faje i Paerperoglu i serijom 8:0, vratili Zvezdu na -6 (47:41). Nalet beogradskog kluba bio je kratkog daha, Makabi je uzvratio i vratio dvocifrenu prednost, ali su gosti u finišu trećeg kvartala još jedanput došli do nekog ritma i sa, za prikazano na terenu, veoma dobrih osam poena deficita ušli u poslednjih 10 minuta igre. U tim trenucima Dženkins je postigao hiljaditi koš.

Ponovo je početak četvrtine odneo prevagu na stranu Makabija. Filip Čović je sa dve uzastopne trojke koliko-toliko održavao Zvezdu u igri. Zvezda je igrala u veoma niskoj petorci u tim trenucima.

I onda je Makabi počeo da pravi sve više i više grešaka. Dobrić je trojkom na početku 37. minuta spustio srpskog predstavnika na -5 (67:62), a potom i sjajnim skokom u napadu doveo Zvezdu na posed zaostatka. Još jednom je Dobrić poentirao iz skoka u napadu za 67:66. Makabi nikako nije mogao do koša, a Odžo je sa jednim iskorištenim bacanjem izjednačio. Zvezda je imala i napad za pobedu. Ipak, nakon sjajne asistencije Čovića Beron je promašio trojku, i meč je otišao u produžetak.

Skoti Vilbelin je sa pet uzastopnih poena otvorio dodatni period igre i Makabi je stekao prednost, koju je do kraja samo uvećavao. U produžetku je bila obrnuta situacija. Zvezda ništa nije mogla da pogodi, a Vilbekin je bio nemilosrdan.

U ekipi Makabija najefikasniji je bio Skoti Vilbekin sa 16 poena, Omri Kaspi i Nejt Volters su ubacili po 15, a Tarik Blek 11 koševa. Dvocifreni u redovima srpskog kluba bili su Stratos Pereperoglu sa 18 i Ognjen Dobrić sa 10 poena.

Treba istaći da Džejms Gist i Derik Braun nisu igrali od početka drugog poluvremena.

Makabi je zabeležio prvi trijumf, i sada ima skor 1:2, kao i Crvena zvezda.