Vlasnik Albe objasnio razlog prelaska u Ligu šampiona: Zamislite vodite firmu sa 200 miliona gubitka i to nazivate uspehom

Alba iz Berlina je posle nekoliko godina igranja u Evroligi odlučila da pređe u Ligu šampiona kojom upravlja FIBA.

Vlasnik Albe Hans-Diter Herman, objasnio je razloge izlaska kluba iz Evrolige, ističući da je finansijski model takmičenja neodrživ za klubove koji se oslanjaju na stabilan budžet i razvoj mladih igrača.

– Zamislite da vodite posao koji svake godine gubi više od 200 miliona evra – i da to nazivate uspehom. To je trenutna realnost za klubove koji se takmiče u Evroligi.

Zajedno, 18 timova učesnika troši ogromne svote novca svake godine, bez ikakvog održivog finansijskog modela na vidiku. Pobeđivanje u utakmicama ne menja suštinski problem: sistem jednostavno ne može da se finansira sam od sebe.

Ovo nije kritika. Ovo je zapažanje. Zapažanje koje me navodi da razmislim o tome kako stvari mogu da se rade drugačije.

U ALBI iz Berlina gradimo sisteme koji ne zavise od stalnih eksternih finansijskih injekcija. Naš cilj: da ALBA Berlin bude institucija koja će trajati narednih sto i više godina.

Zato stvaramo model koji se samoodržava: onaj u kome se uspeh na terenu povezuje sa finansijskom odgovornošću van njega. Model u kojem dugoročni uticaj ima veću vrednost od kratkoročne prestiža.

Da, možemo da pobeđujemo ili gubimo pojedinačne utakmice (uprkos našoj ambiciji i motivaciji da svaku utakmicu igramo na pobedu) – to je priroda sporta. Ali, strukturalno, gradimo nešto drugačije. Nešto što može da nadživi jednu sezonu ili sponzorski ugovor, napisao je Herman na Linkdinu

Najnovije vesti

Iz Fenera besni zbog odlaganja utakmice Evrolige

Juče je košarkašku Evropu zatekla nesvakidašnja vest o odlaganju duela između Olimpijakosa i Fenerbahčea samo dva sata pred početak...

POVEZANE OBJAVE